Trendy IT 2021

Trendy IT 2021

Trendy IT

Od technologii wpływającej na zachowanie ludzi w pracy po inżynierię SI i hiperautomację, oto największe trendy technologiczne w 2021 roku, które według Gartnera będą kształtować przyszłość. Artykuł powstał na podstawie raportu firmy Gartner: Gartner Top Strategic Technology Trends For 2021.

Trendy w IT 2021. 9 największych trendów technologicznych w 2021 r wg. Gartnera to:
  • Internet zachowań
  • Całkowite doświadczenie
  • Rozproszona chmura
  • Wykonywanie operacji wszędzie, w każdym miejscu
  • Bezpieczeństwo cybernetyczne
  • Inteligentny, złożony biznes
  • Inżynieria sztucznej inteligencji
  • Hiperautomacja
  • Systemy zwiększające prywatność

Pandemia COVID-19 przeniosła innowacje technologiczne i strategie inwestycyjne w wielu, różnych firmach na świecie. Bezprecedensowe wyzwania gospodarcze i społeczno-gospodarcze wyraźnie pokazały, że informatyka jest ratunkiem dla przedsiębiorstw w erze koronawirusa, jak twierdzi firma Gartner.

Gartner przewiduje główne trendy IT w 2021 roku, które jeszcze bardziej zmienią i zakłócą świat informatyki i stworzą ogromne możliwości zarówno dla dostawców systemów IT i rozwiązań, jak i sprzedawców. Bezprecedensowe wyzwania społeczno-gospodarcze roku 2020 wymagają elastyczności organizacyjnej, aby przekształcić i skomponować przyszłość.

Na przykład, niektórzy pracownicy wracają do pracy i spotykają się z nowymi czujnikami RFID i technologią danych behawioralnych, które wpływają na ich zachowanie w pracy. Gartner określa ten nowy zbiór i wykorzystanie danych do kształtowania zachowań jako Internet Zachowań, jeden z dziewięciu trendów w swoim nowym raporcie; Gartner Top Strategic Technology Trends For 2021.

Od autonomicznych przedmiotów i sztucznej inteligencji po przetwarzanie w chmurze i nowe technologie - oto dziewięć największych trendów technologicznych, które według prognoz Gartnera wstrząsną rynkiem w 2021 roku.

Trendy w IT 2021. Internet zachowań: Wpływanie na to, jak ludzie zachowują się w pracy

Kiedy pracownicy w zakładzie przemysłowym wrócili do miejsc pracy po tym, jak pandemia COVID-19 wymusiła tymczasowe ich zamknięcie, zauważyli, że czujniki lub etykiety RFID są używane do określenia, czy regularnie myją ręce. Komputery określają również, czy pracownicy noszą maski. Dotychczas głośniki były używane do ostrzegania ludzi o naruszeniu przyjętych zasad. Dane behawioralne zbierane i analizowane w celu wpłynięcia na to, jak ludzie zachowują się w pracy, nazywane są internetem zachowań (Internet of Behavior - IoB).

Ponieważ organizacje nie tylko poprawiają ilość pozyskiwanych danych, ale również sposób, w jaki łączą dane z różnych źródeł i wykorzystują te dane. Internet zachowań - IoB wpływa na to, jak organizacje kontaktują się z ludźmi. Innym przykładem są pojazdy komercyjne, gdzie technologia internetu zachowań może monitorować zachowania kierowców, takie jak nagłe hamowanie i ostre zakręty, które firmy mogą wykorzystać do poprawy wydajności, trasy i bezpieczeństwa kierowców.

Internet zachowań może gromadzić, łączyć i przetwarzać dane z wielu źródeł, w tym dane klientów komercyjnych, dane obywateli przetwarzane przez sektor publiczny i agencje rządowe, media społecznościowe i śledzenie lokalizacji. Rosnąca innowacyjność technologii przetwarzania tych danych umożliwiła rozkwit tego trendu w 2021 roku. Należy jednak zauważyć, że przepisy dotyczące ochrony prywatności, które mogą się znacznie różnić w zależności od położenia geograficznego, będą miały wpływ na przyjęcie i skalę internetu zachowań.

Trendy w IT 2021. Całkowite doświadczenie: Tworzenie trwałej przewagi konkurencyjnej.

Gartner definiuje swój trend całkowitego doświadczenia, jako połączenie doświadczenia klienta, doświadczenia pracownika i doświadczenia użytkownika w celu zmiany wyników biznesowych. Celem jest poprawa ogólnego doświadczenia w miejscu, w którym wszystkie te elementy przecinają się - od technologii do pracowników, klientów i użytkowników.

Ścisłe powiązanie wszystkich tych doświadczeń w przeciwieństwie do indywidualnego doskonalenia każdego z nich pozwoli na odróżnienie firmy od konkurencji w sposób trudny do powielenia, tworząc trwałą przewagę konkurencyjną.

Jednym z przykładów zastosowania całkowitego doświadczenia, jest sposób, w jaki firma telekomunikacyjna przekształciła całe swoje doświadczenie klienta w celu poprawy bezpieczeństwa i zadowolenia. Firma wdrożyła system spotkań za pomocą istniejącej aplikacji, więc kiedy klienci przybyli na spotkanie i znaleźli się w odległości 20 metrów od sklepu, otrzymali powiadomienie, aby poprowadzić ich przez proces odprawy. Klienci otrzymali również alarm informujący ich, jak długo potrwa ich bezpieczne wejście. Firma dostosowała również swoją usługę do większej liczby kiosków cyfrowych i umożliwiła pracownikom korzystanie z własnych tabletów do wspólnego przeglądania urządzeń klientów bez konieczności fizycznego dotykania sprzętu. Dzięki temu klienci i pracownicy mogą cieszyć się bezpieczniejszym, bardziej płynnym i zintegrowanym, całościowym doświadczeniem.

Posiadanie całościowego doświadczenia pozwoli organizacjom w 2021 r. na wykorzystanie destruktorów COVID-19, w tym pracy zdalnej, klientów mobilnych, wirtualnych i rozproszonych.

Trendy w IT 2021. Hiperautomacja: Automatyzacja wszystkiego lub ryzyko pozostania w tyle.

Główny trend IT, który przyspieszy w 2021 r., będzie polegał na automatyzacji tak wielu rzeczy, jak to tylko możliwe. Hiperautomatyzacja jest pomysłem, że wszystko, co może być zautomatyzowane w organizacji, powinno być zautomatyzowane.

Ten trend do hiperautomacji jest napędzany przez przedsiębiorstwa, które mają nie usprawnione procesy biznesowe w obszarze dziedziczenia, co stwarza ogromne koszty i rozległe problemy. Wiele organizacji w 2020 roku jest wspieranych przez wiele, różnych systemów IT, mozaikę technologii, które według Gartnera nie są optymalne i właściwie połączone. Przyspieszenie cyfrowego biznesu wymaga wydajności, szybkości i udzieleniu dostępu do danych dla wszystkich, którzy tych danych potrzebują, tzw. Demokratyzacja danych. Organizacje, które nie koncentrują się na efektywności, skuteczności i zwinności biznesowej, zostaną w tyle.

Trendy w IT 2021. Wykonywanie operacji wszędzie, w każdym miejscu: Pomyślnie wychodząc z COVID-19

Każdy pracownik biurowy powinien móc wykonywać wszystkie lub zdecydowaną większość swoich aktywności biznesowych wszędzie tam, gdzie się znajduje. Taki model działania będzie niezbędny, aby firmy mogły z powodzeniem wyjść z COVID-19 w 2021 roku.

U podstaw trendu w zakresie operacji w dowolnym miejscu leży model operacyjny, który umożliwia dostęp do procesów biznesowych, biznesu, jego dostarczanie i udostępnianie w dowolnym miejscu, niezależnie od tego, gdzie klienci, pracodawcy i partnerzy biznesowi działają w fizycznie odległych środowiskach.

Na przykład, banki, które są tylko mobilne, obsługują wszystko, od przelewów środków do otwierania kont bez fizycznej interakcji. Cyfrowy system powinien teraz stać się standardem w każdej sytuacji. Mimo że fizyczna powierzchnia biurowa ma swoje miejsce, banki powinny zostać wzmocnione cyfrowo. Innym przykładem jest bezdotykowa kasa w fizycznym sklepie, która powinna być bezproblemowo obsługiwana. Zgodnie z raportem Gartnera, trendy w IT 2021 operacjom w dowolnym miejscu powinny towarzyszyć cechy: w pierwszej kolejności cyfrowo, w pierwszej kolejności zdalnie.

Trendy w IT 2021. Chmura rozproszona: Przyszłość chmury.

Gartner definiuje rozproszoną chmurę jako miejsce, w którym usługi w chmurze są dystrybuowane do różnych lokalizacji fizycznych. Za działanie, zarządzanie i rozwój pozostaje odpowiedzialny publiczny dostawca chmury. Tendencja ta rosła w ciągu ostatnich kilku lat, ponieważ wiele organizacji przeniosło lub jest w trakcie przenoszenia niektórych swoich aplikacji i danych do chmury publicznej.

W 2021 r. rozproszona chmura umożliwi organizacjom lepsze fizyczne zbliżenie tych usług, co rozwiąże problemy związane z opóźnieniami, zmniejszy koszty danych i pomoże dostosować się do przepisów, które nakazują, aby dane pozostawały w określonym obszarze geograficznym. Organizacje nadal będą czerpać korzyści z skali chmury publicznej i nie będą musiały zarządzać własną chmurą prywatną, co może być skomplikowane i kosztowne. Chmura rozproszona to przyszłość chmury.

Trendy w IT 2021. Bezpieczeństwo cybernetyczne: Bardziej modułowe, reagujące rozwiązanie w zakresie bezpieczeństwa

Siatka bezpieczeństwa cybernetycznego to rozproszone podejście architektoniczne do skalowalnej, elastycznej i niezawodnej kontroli bezpieczeństwa cybernetycznego. Ten rosnący, istotny trend w dziedzinie bezpieczeństwa wynika z faktu, że coraz więcej zasobów znajduje się obecnie poza tradycyjnymi granicami bezpieczeństwa.

Silna siatka bezpieczeństwa cyberprzestrzeni pozwala na zdefiniowanie bezpieczeństwa wokół tożsamości osoby lub rzeczy. Ta strategia bezpieczeństwa pozwala na bardziej modułowe, reagujące podejście do bezpieczeństwa poprzez scentralizowaną organizację polityki i dystrybucję jej egzekwowania.

Ponieważ ochrona staje się mniej znacząca w 2021 roku, podejście do bezpieczeństwa będzie ewoluować, aby sprostać współczesnym potrzebom bezpieczeństwa cybernetycznego każdej firmy.

Trendy w IT 2021. Inteligentny, złożony biznes: Adaptacja jest kluczem

Inteligentny, złożony biznes to firma, która może zaadaptować się i gruntownie przeorganizować w oparciu o bieżącą sytuację i środowisko, takie jak podczas COVID-19.

Istotnym trendem w 2020 roku było przyspieszenie przez organizacje ich strategii biznesowej w kierunku szybszej transformacji cyfrowej, aby stać się bardziej zwinnym i podejmować szybsze decyzje biznesowe w oparciu o aktualnie dostępne dane. Gartner stwierdził, że będzie to nadal jeden z największych trendów IT w 2021 roku.

Gartner stwierdził, że aby osiągnąć transformację cyfrową, firmy muszą umożliwić lepszy dostęp do informacji, zwiększyć ich wgląd i mieć możliwość szybkiego reagowania na konsekwencje tego dostępu. Trend ten obejmie również zwiększenie autonomii i demokratyzację w całej organizacji, co pozwoli części przedsiębiorstwa na szybkie reagowanie, zamiast ugrzęznąć w nieefektywnych procesach biznesowych.

Trendy w IT 2021. Inżynieria sztucznej inteligencji: Dostarczanie pełnej wartości sztucznej inteligencji.

Inwestowanie w solidną strategię inżynierii sztucznej inteligencji stworzy wydajne, skalowalne, możliwości interpretacji i niezawodności modeli sztucznej inteligencji, zapewniając jednocześnie pełną wartość inwestycji w sztuczną inteligencję. Gartner powiedział, że wiele projektów z zakresu sztucznej inteligencji często boryka się z problemami związanymi z utrzymaniem, skalowalnością i zarządzaniem, co sprawia, że stanowią one wyzwanie dla większości organizacji.

Inżynieria sztucznej inteligencji oferuje ścieżkę, dzięki której sztuczna inteligencja staje się częścią głównego procesu DevOps, a nie zestawem specjalistycznych i odizolowanych projektów. Według Gartnera łączy ona różne dyscypliny w celu oswojenia szumu związanego ze sztuczna inteligencją, zapewniając jednocześnie bardziej przejrzystą ścieżkę do osiągnięcia wartości przy kombinacji wielu technik sztucznej inteligencji.

Ze względu na aspekt zarządzania inżynierią sztucznej inteligencji, w 2021 roku pojawiła się tendencja do zajmowania się kwestiami zaufania, przejrzystości, etyki, uczciwości, możliwości interpretacji i zgodności. Jest to operacyjne przejęcie odpowiedzialności za sztuczną inteligencję.

Trendy w IT 2021. Prywatność - Obliczenia wspierające prywatność: Bezpieczne udostępnianie danych.

Jednym z najważniejszych trendów IT w 2021 roku jest zastosowanie systemów informatycznych w celu ochrony prywatności. Ta tendencja w zakresie obliczeń zwiększających ochronę prywatności obejmuje trzy technologie, które chronią dane podczas ich wykorzystywania. Pierwsza z nich zapewnia zaufane środowisko IT, w którym dane wrażliwe mogą być przetwarzane lub analizowane. Druga wykonuje przetwarzanie i analitykę w sposób zdecentralizowany, a trzecia technologia szyfruje dane i algorytmy przed ich przetworzeniem lub analizą.

Tendencja ta umożliwia organizacjom bezpieczną współpracę w zakresie badań w różnych regionach i z konkurencją bez utraty poufności. Podejście to zostało opracowane specjalnie z myślą o rosnącej potrzebie udostępniania danych przy jednoczesnym zachowaniu prywatności i bezpieczeństwa.

Powiązane artykuły