Wdrożenia
Przygotowujesz się do wdrożenia aplikacji internetowej w firmie. Uważasz, że wdrożenie aplikacji dedykowanej w firmie pozwoli na automatyzację i optymalizację procesów biznesowych, prowadząc do zwiększenia wydajności wykonywania codziennych zadań. Chcesz, aby firma rozwijała się stabilnie dzięki aplikacji dedykowanej. Sprawdź i zapoznaj się z kilkoma najważniejszymi elementami, na które powinieneś zwrócić uwagę, wdrażając nową aplikację dedykowaną w firmie.
Wdrożenie aplikacji dedykowanej w firmie, ustal budżet i czas
- Czy masz 10 000 zł, 100 000 zł czy dysponujesz wyższą kwotą?
- Czy spodziewasz się wdrożenia po dwóch miesiącach, czy akceptujesz wdrożenie w ciągu pół roku od momentu przygotowania SIWZ?
W zależności od sposobu ustawienia tych parametrów wdrożenie aplikacji dedykowanej będzie przebiegało inaczej i zakończy się innym rezultatem.
- Wiesz jaki posiadasz budżet?
Sprawa jest prosta - wybierz firmę tworzącą aplikacje dedykowane, która posiada dobre referencje i doświadczenie w realizacji projektów podobnych do twojego.
Nie wiesz jaki masz budżet?
Poproś firmę oferującą usługi doradztwa IT, aby przygotowała i przeprowadziła proces wyceny kosztu stworzenia aplikacji dedykowanej. Nie będzie to jeszcze oferta (której odpowiednie przygotowanie wymaga czasu i pieniędzy), ale na podstawie tych szacunków dowiesz się, jakich kosztów możesz się spodziewać.
Jeśli twój projekt wdrożenia aplikacji dedykowanej w firmie ma być realizowany w kilku etapach, zastanów się, czy nie byłoby dobrym pomysłem rozpocząć od wdrożenia modułu podstawowego, a następnie wdrożyć pozostałe. Dzięki temu aplikacja dedykowana szybko przyniesie Ci oczekiwane korzyści i zacznie się zwracać, umożliwiając dalszy rozwój w przyszłości.
Podobną zasadę możesz zastosować do określenia czasu, w którym firma tworząca aplikacje dedykowane ma wdrożyć projekt. Zapytaj, co może przygotować we wskazanym okresie firma tworząca aplikacje dedykowane, a jeśli ten okres jest dla Ciebie za długi, wdrażaj projekt etapami.
Wdrożenie aplikacji dedykowanej w firmie, zdefiniuj cel wdrożenia i ustal KPI
- Czy wdrożenie aplikacji dedykowanej w firmie pozwoli zaoszczędzić pracownikom czas na wykonywanie codziennych zadań?
- Czy zwiększysz wydajność w wyniku zmniejszenia liczby błędów w procesach biznesowych?
- A może przyspieszysz obsługę klienta dzięki zmianie komunikacji i korzystaniem z jednaj aplikacji zamiast czterech, różnych?
- A może pragniesz tworzyć przewagę konkurencyjną, która pozwoli firmie zaistnieć na rynku?
Twoja firma tworząca aplikacje dedykowane pomoże ci ustalić cele i czynniki sukcesu - kwestie te są zawsze opisane szczegółowo na początku projektu. Zastanów się, co chcesz osiągnąć, wdrażając aplikację dedykowaną pod względem biznesowym, a specjalista z firmy doradztwa IT przetłumaczy je na język techniczny i wybierze odpowiednie narzędzia.
Zacznij od sprawdzenia, czy i kiedy inwestycja w aplikację dedykowaną w firmie stanie się opłacalna.
Wdrożenie aplikacji dedykowanej w firmie, opracuj plan wdrożenia
Zarezerwuj trochę czasu. Właściwie dużo czasu. Lepiej jest rozpocząć wdrażanie aplikacji dedykowanej 2 tygodnie później, zgodnie z dobrze zaplanowanym procesem, niż spieszyć się z nim i zacząć rozwiązywać problemy, których można było uniknąć lepiej przygotowując się do wdrożenia.
Dobry plan wdrożenia aplikacji dedykowanej w firmie to taki, który jest zbudowany od podstaw i dostosowany do jej specyfiki, wielkości i wewnętrznych procesów biznesowych. Punktem wyjścia jest wyznaczenie celu, który twoja organizacja chce osiągnąć dzięki wdrożeniu aplikacji dedykowanej w firmie.
Wdrożenie aplikacji dedykowanej w firmie, zbierz wszystkie wymagania
Statystyki dotyczące zarządzania projektami wyjaśniają - tylko 64% zrealizowanych projektów wdrożenia aplikacji dedykowanej w firmie spełnia cele określone przed rozpoczęciem ich realizacji.
Dlaczego nie więcej?
Wśród przyczyn niepowodzenia projektów najczęściej wymieniane są błędnie zdefiniowane lub zmieniające się wymagania w stosunku do tworzonej aplikacji i błędnie oszacowana ilość wymaganych zasobów (w tym zasobów ludzkich).
Taka sytuacja nie nastąpi, jeśli zainwestujesz w proces zbierania wymagań dotyczących wdrożenia aplikacji dedykowanej w firmie. W praktyce oznacza to szereg spotkań z zespołem, który zamierza stworzyć oprogramowanie, czyli analityków biznesowych, techników, projektantów UX / UI. Celem takich spotkań jest między innymi dyskusja i akceptacja celu projektu (przez obie strony), mapowanie usprawnionych procesów oraz określenie wszystkich kluczowych zasobów wymaganych do realizacji wdrożenia aplikacji dedykowanej w firmie. Umożliwia to przygotowanie pełnej dokumentacji wdrożenia, w tym prototypów, etapów, istotnych punktów wdrożenia. Dzięki temu będziesz w pełni świadomy tego, jak będzie wyglądać i działać aplikacja dedykowana, jaka technologia zostanie użyta do jej stworzenia i kiedy zostanie wdrożona jej produkcyjna, funkcjonalna wersja.
Tworząc wymagania, przygotuj:
- Wymagania biznesowe aplikacji dedykowanej.
- Wymagania funkcjonalne aplikacji dedykowanej.
- Wymagania niefunkcjonalne aplikacji dedykowanej.
- Przypadki użycia aplikacji dedykowanej.
- Proces rozwoju aplikacji dedykowanej.
Wdrożenie aplikacji dedykowanej w firmie, zbuduj zespół projektowy
Możesz to zrobić na 2 sposoby:
a) Zaangażuj swoich pracowników we wdrożenie aplikacji dedykowanej.
W projekcie powinny brać udział osoby mające doświadczenie w zarządzaniu projektami, zarówno na poziomie biznesowym (kierownik projektu), jak i w obszarze rozwiązań informatycznych / (kierownik działu IT).
Ten pierwszy jest odpowiedzialny za zarządzanie, planowanie, nadzór i koordynację projektu, aby zrealizować go jednorazowo i zgodnie z przyjętym budżetem. Tymczasem ten drugi - wewnętrzny menedżer IT - jest odpowiedzialny za koordynację wszystkich działań związanych z IT między firmą a firmą tworzącą aplikacje dedykowane. Bądź wystarczająco odważny, aby zaangażować swoich najlepszych pracowników - ich rozległa wiedza na temat firmy i procesów jest niezbędna do stworzenia narzędzia, które zaspokoi Twoje potrzeby.
b) Współpraca z firmą oferującą usługi doradztwa IT.
Jako klient nie musisz być dobrze zaznajomiony z wdrażaniem aplikacji dedykowanych - to zadanie twojego partnera. Wybierając je, oprzyj swój wybór na ich doświadczeniu i portfolio.
Niezależnie od wybranej opcji upewnij się, że zespół projektowy doskonale rozumie cel Twojego projektu. Spotkanie i rozmowy pomogą zebrać szczegółowe wymagania dotyczące dalszej pracy i przyswoić kluczową wiedzę na temat procesów biznesowych, które należy ulepszyć. Innymi słowy, projekt wdrożenia aplikacji dedykowanej w firmie powinien obejmować także osobę z kierownictwa firmy, a także przyszłych użytkowników aplikacji.
Wdrożenie aplikacji dedykowanej w firmie, wybierz odpowiednio metodologię zarządzania projektem
Wdrożenie aplikacji dedykowanej w firmie może być prowadzone przy użyciu wielu metod. Mówiąc krótko - możesz to zrobić w sposób zwinny (na przykład wybierając Scrum) lub używając innych stylów zarządzania projektami (np. Kanban, Prince2). Wybór zależy od wielu czynników, takich jak, między innymi, wielkość projektu, liczba uczestników, charakter projektu i wiele innych.
Zasadniczo zwinne podejście do zarządzania projektami sprawdza się, gdy nie masz żadnych konkretnych założeń i wymagań dotyczących wdrożenia aplikacji dedykowanej w firmie. Twoje wdrożenie jest realizowane w krótkich iteracjach (interwałach), z mniejszym naciskiem na tworzenie dokumentacji, a więcej na doskonałą komunikację, zarówno w zespole, jak i z tobą. Aby ta metodologia zapewniła oczekiwane wyniki, wymagana jest bardzo ścisła współpraca między firmą wdrażającą aplikację dedykowaną w firmie, a zamawiającym.
Metodologie zwinne traktują zmieniające się wymagania dość swobodnie i preferują taki sposób realizacji projektu, który ma stałą jakość niezależnie od przypuszczalnych zmian. Metoda rozliczenia: dla iteracji wykonanej zgodnie z planem lub dla liczby osobodni. Jest odpowiednia do tworzenia dużych wdrożeń aplikacji dedykowanych.
Z drugiej strony, wybór metodologii zwinnych innych niż typowe jest dobrym pomysłem, gdy przed rozpoczęciem wdrożenia aplikacji dedykowanej masz zmapowane procesy, masz dokumentację projektu i dokładnie wiesz, co chcesz zbudować. W takiej sytuacji zadaniem firmy tworzącej aplikacje dedykowane jest przygotowanie prototypów narzędzi, programowanie narzędzia, testowanie i wreszcie wdrożenie. Zakres projektu jest ustalony, a koszty określone. Takie metodologie sprawią, że będziesz mniej zaangażowany w realizację wdrożenia aplikacji dedykowanej, co nie oznacza, że w ogóle cię nie zaangażują. To podejście jest dobrym wyborem w przypadku tworzenia mniejszych wdrożeń aplikacji dedykowanych.
Wdrożenie aplikacji dedykowanej w firmie, wybierz technologię
Nie musisz wiedzieć, która technologia jest najlepsza dla twojego projektu. Zostanie zweryfikowana na etapie zbierania wymagań. Jedynym obszarem, na który powinieneś się skupić, jest wybór zespołu programistów, który wybierze optymalną technologię dla twojego wdrożenia aplikacji dedykowanej w firmie.
Wdrożenie aplikacji dedykowanej w firmie, zapoznaj pracowników ze zmianą
Nikt nie lubi zmian. Każdemu podoba się strefa komfortu, która paradoksalnie nie zawsze jest wygodna, ale pozwala nam funkcjonować zgodnie z ustalonym rytmem pracy i na podstawie znanych narzędzi. Według różnych badań nawet aż 95% naszych codziennych zachowań i decyzji odbywa się poza kontrolą naszej świadomości. Działamy automatycznie i przyzwyczajamy się do istniejących rzeczy i zachowań. Dlatego patrzymy z niecierpliwością na wszelkie innowacje, które powinny zakłócać status quo i nasze nawyki.
Dlatego tak ważne jest zaangażowanie docelowych użytkowników aplikacji dedykowanej w projekt. Powinni także zrozumieć ideę tego wdrożenia i uczestniczyć w jego tworzeniu. Dzięki temu szybko zobaczą, jakie korzyści przyniosą im wdrożenie aplikacji dedykowanej i łatwiej jest im zacząć z niej korzystać. Po wdrożeniu aplikacji dedykowanej zainwestuj w szkolenia z jej obsługi. Aby proces wdrażania przebiegał sprawnie i aby wszyscy zdobyli potrzebne umiejętności, podziel użytkowników na mniejsze grupy.
Wdrożenie aplikacji dedykowanej w firmie, podsumowanie
Są to najważniejsze elementy wdrożenia aplikacji dedykowanej w firmie, które należy wziąć pod uwagę przy planowaniu projektu. Jednak myślenie o rozwoju firmy w oparciu o oprogramowanie nie kończy się na jego uzupełnieniu. Ponieważ procesy wewnątrz Twojej firmy ulegają zmianom, zmieniają się również Twoje wymagania wobec użytkowników. Innymi słowy - rozwijaj aplikacje dedykowane cały czas.