Na czym polega, projektowanie aplikacji internetowych

Na czym polega projektowanie aplikacji internetowych

Projektowanie aplikacji internetowych

Projektowanie aplikacji internetowych to tworzenie unikalnych rozwiązań informatycznych, których celem jest uzyskanie przewagi konkurencyjnej firmy poprzez usprawnienie kluczowych procesów biznesowych.

Projektowanie aplikacji internetowych to tworzenie aplikacji dla konkretnego użytkownika lub grupy użytkowników w firmie. Takie aplikacje są zaprojektowane tak, aby lepiej odpowiadać na potrzeby użytkowników niż tradycyjne gotowe aplikacje. Aplikacje dedykowane są zazwyczaj tworzone tylko dla tych konkretnych użytkowników przez firmy informatyczne lub wewnętrzną grupę programistów i nie są oferowane do powszechnej sprzedaży wielu, różnym klientom.

Aplikacje dedykowane vs. aplikacje gotowe

Aplikacje standardowe są dostępne od ręki, składają się z pakietu oprogramowania dostępnego dla dużej grupy odbiorców o różnych, choć zasadniczo podobnych potrzebach. Na przykład, CDN Optima jest przeznaczony dla masowej grupy użytkowników jako aplikacja finansowo księgowa usprawniająca procesy księgowe, finansowe, magazynowe. Aplikacja standardowa dla zróżnicowanych potrzeb użytkowników. Jednakże, nie zaspokaja ona potrzeb konkretnej grupy. Wykorzystanie CDN Optima nie pozwala żadnej z firm, która ja wykorzystuję uzyskać przewagi konkurencyjnej. Ponieważ, każda inna firma może również kupić i wdrożyć system IT.

Projektowanie aplikacji internetowych wiąże się z oddaniem do użytku, opracowaniem i wydaniem systemu IT dostosowanego do jednej firmy. Na przykład, aplikacja leasingowa dla ING Lease byłaby używana tylko przez tę firmę i dział leasingu, dla którego została zaprojektowana. Dedykowana aplikacja internetowa jest zaprojektowana z myślą o potrzebach wybranej firmy w zakresie infrastruktury, brandingu i sposobu wdrożenia. Może ona działać tylko i wyłącznie w tej jednej, wybranej organizacji. Aplikacja dedykowana pozwala wybranej firmie uzyskać istotną przewagę konkurencyjną.

Zalety projektowania aplikacji internetowych

Największą zaletą dedykowanych aplikacji internetowych jest to, że zapewniają one funkcje, których nie zapewniają gotowe systemy IT. Projektowanie aplikacji internetowych z myślą o potrzebach Twojej organizacji zazwyczaj prowadzi do zwiększenia wydajności po wdrożeniu systemu IT.

Jeśli posiadasz dedykowaną aplikację internetową, zaprojektowaną w celu zwiększenia produktywności lub zaspokojenia wewnętrznych potrzeb, jej koszt jest równoważony obietnicą zwiększenia wydajności jej użytkowników. Jeśli Twoja firma ma potrzebę, która jest wystarczająco specyficzna, aby zagwarantować niestandardowe dedykowane aplikacje internetowe, a następnie dostosowanie rozwiązania staje się inteligentny sposób działania.

Wady projektowania aplikacji internetowych

Koszt gotowego oprogramowania waha się od kilkudziesięciu złotych miesięcznie do kilku tysięcy złotych, w zależności od rodzaju produktu. Jednak wiele aplikacji kosztuje mniej niż 10 000 złotych.

Projektowanie aplikacji dedykowanych wymaga znacznych nakładów finansowych, co zwiększa koszty. Kiedy firma decyduje się na rozpoczęcie rozwoju oprogramowania, musi pokryć wszystkie koszty związane z tym procesem. W końcu, koszt może osiągnąć minimum wartość pięciocyfrową dla aplikacji.

Twórcy gotowych systemów IT mogą sobie pozwolić na oferowanie swoich produktów po niskiej cenie, ponieważ koszt ten jest rozłożony na wielu użytkowników. Natomiast dedykowane aplikacje internetowe są tworzone na zamówienie dla jednego użytkownika: Twojej firmy.

Ryzyko związane z dedykowanymi aplikacjami internetowymi jest zdecydowanie wyższy niż w przypadku gotowych systemów IT. Musisz mieć dogłębne i całościowe zrozumienie potrzeb Twojej firmy i być w stanie komunikować, w jaki sposób chcesz, aby aplikacja dedykowana spełniała te potrzeby.

Dość powszechne jest odkrywanie nowych potrzeb podczas procesu projektowania aplikacji internetowych, a to powoduje dodatkowe koszty i czas potrzebny na ich opracowanie. Częste zmiany mogą prowadzić do utraty zakresu projektu, który jest niewystarczający lub różni się od tego, co pierwotnie zamierzałeś.

Usługi rozwoju oprogramowania na zamówienie

Nie jest łatwo wybrać firmę do zaprojektowania aplikacji internetowej. Musisz poszukać firmy, która złoży ofertę i wybrać firmę, która obiecuje odpowiednią cenę i poziom usług. Firmy te zazwyczaj spotykają się z organizacjami, które składają oferty, aby ocenić ich potrzeby i określić całkowitą ilość pracy potrzebną do stworzenia dedykowanej aplikacji internetowej.

Następnie firmy IT składają oferty na podstawie tego, ile czasu wymaga opracowanie projektu i jaki jest koszt stworzenia aplikacji. Oferty te nie są sztywne, ponieważ niektóre projekty mogą wymagać dodatkowych ustaleń, czasu i kosztów. Nie należy wybierać tylko najtańszej firmy. Zamiast tego, wybierz firmę, która najlepiej spełni Twoje potrzeby i oczekiwania.

Praktyki tworzenia dedykowanych aplikacji internetowych
Zdefiniuj swój obecny proces i przyszłe potrzeby

Aby zaprojektować dedykowaną aplikację internetową, niezbędne jest zdefiniowanie obecnego procesu, oczekiwań i mierników sukcesu. Zdefiniowanie tych rzeczy jest bardzo istotne dla całego procesu zarządzania projektem.

Upewnij się, że posiadasz następujące dokumenty:

  • Jaki jest aktualny proces? Nie rób założeń, zapytaj ekspertów merytorycznych, którzy na co dzień zajmują się tą pracą.
  • Dlaczego chcesz wprowadzać zmiany? Nie zakładaj, że nowa aplikacja będzie lepsza. Sprawdź teorię, a przynajmniej uzyskaj informacje zwrotne od zainteresowanych stron na wszystkich poziomach.
  • Jaki jest pożądany stan? Opracuj pożądane przepływy pracy i inne procesy, które dedykowana aplikacja internetowa ma wspierać.
Wybierz odpowiednich ludzi do pracy

Dedykowane aplikacje internetowe mogą być przygotowane przez zespoły:

  • Twój wewnętrzny zespół IT.
  • Freelancerów, których zatrudniasz lub zatrudniasz specjalnie do tej pracy.
  • Firmę tworząca aplikacje dedykowane zajmującą się rozwojem oprogramowania.

Kuszące jest stwierdzenie, że zajmiesz się wszystkim we własnej firmie, by zaoszczędzić pieniądze. Ale korzystanie z własnego zespołu IT w tym celu ma wady. Po pierwsze, twój zespół ma już obowiązki; odciąganie ich od codziennej pracy może spowodować spowolnienie całego biznesu. Po drugie, Twój zespół programistów może nie być nie posiadać kompetencji niezbędnych do realizacji projektu.

Outsourcing tworzenia oprogramowania często ma największy sens. Możesz pracować z firmami, które z powodzeniem zaprojektowały i wdrożyły inne dedykowane aplikacje internetowe dla wielu, różnych firm. Być może uda Ci się nawet znaleźć firmę, która specjalizuje się w tworzeniu aplikacji dla Twojej branży.

Zrób realistyczny plan z punktami kontrolnymi

Stwórz właściwy zespół, w skład którego wejdą Twoi programiści, eksperci merytoryczni oraz kierownik projektu. Ktoś, kto poprowadzi i pokieruje całą inicjatywą. Razem stwórzcie plan realizacji projektu. Upewnij się, że jest on realistyczny, możliwy do osiągnięcia i zgodny z przyjętymi założeniami.

Planuj punktów kontrolnych, aby utrzymać projekt na właściwej drodze. Są to różne etapy rozwoju, które powinny być ukończone w określonym czasie i przy określonym budżecie. Możesz przejrzeć pracę w każdym z etapów harmonogramu, aby zrozumieć, czy konieczne jest wprowadzenie zmian w planowanym harmonogramie lub budżecie.

Przeprowadzić odpowiednie testy

Zanim wdrożysz nową dedykowaną aplikację internetową w całej swojej firmie, przetestuj ją. Testowanie odbywa się zazwyczaj na dwóch poziomach:

  • Testy techniczne przeprowadzane są przez programistów i specjalistów IT. Testy sprawdzają, czy podstawowe elementy działają.
  • Testy na użytkownikach przeprowadzane są przez użytkowników biznesowych beta. Testy sprawdzają, czy dedykowana aplikacja internetowa działa zgodnie z oczekiwaniami użytkowników.
Dokumentuj cały proces

Dokumentacja projektu informatycznego jest ważna na wszystkich etapach tworzenia i wdrażania oprogramowania. Wiesz, że musisz zdefiniować co masz i czego chcesz. Twój plan projekt zawiera dokumenty, kto jest odpowiedzialny za każdy element oraz określa daty i oczekiwania. Powinieneś mieć również następujące dokumenty:

  • Plan testowy i listę kontrolną, aby upewnić się, że dedykowana aplikacja internetowa jest w pełni sprawdzona.
  • Oświadczenie o zakresie, aby upewnić się, że nie skończy się na próbach rozwiązania zbyt wielu problemów z aplikacją.
  • Plan wdrożenia, który określa, kto i kiedy zaczyna używać aplikacji dedykowanej.
  • Plan szkolenia i szczegółowa dokumentacja użytkownika, aby nie pozostawiać ludzi sfrustrowanych i z pytaniami podczas udostępniania aplikacji kolejnym użytkownikom.

Projektowanie aplikacji internetowych pozwala na wykorzystanie technologii do rozwiązywania konkretnych problemów w Twojej firmie. Pamiętaj, tylko wdrożenie aplikacji dedykowanych pozwala twojej firmie uzyskać znaczącą przewagę konkurencyjną. Aplikacje gotowe nie oferują takich możliwości.

Powiązane artykuły