Zasady gestalt w projektowaniu aplikacji dedykowanych

Zasady gestalt w projektowaniu aplikacji dedykowanych

Projektowanie aplikacji internetowych

Zasady gestalt to zestaw pomysłów projektantów na poznanie różnych projektów i ich implementacji, które mogą ogromnie poprawić estetykę projektu, a także jej funkcje i przyjazność dla użytkownika.

Są jednym z najpotężniejszych narzędzi, które zawierają idee stojące za zasadami gestalt percepcji wizualnej. Ludzki mózg jest zbudowany tak, aby widzieć strukturę i wzory, aby pomóc nam właściwie zrozumieć środowisko, w którym żyjemy.

Co to są zasady gestalt

Zasady gestalt to zestaw pomysłów projektantów na poznanie różnych projektów i ich realizację, które mogą znacznie poprawić estetykę projektu, jak również jego funkcje i przyjazność dla użytkownika.

7 Zasad gestalt percepcji wizualnej

Istnieje sześć zasad gestalt powszechnie związanych z teorią gestalt. Zasady gestalt obejmują:

  • Zasadę podobieństwa.
  • Zasadę kontynuacji.
  • Zasadę domknięcia.
  • Zasadę bliskości.
  • Zasadę figury, teren.
  • Zasadę symetrii.
  • Zasadę wspólny los.

Istnieje nowa zasada wprowadzona do zasad gestalt, jest nią wspólny los.

Zasady gestalt. Podobieństwo

W ludzkiej naturze leży klasyfikowanie podobnych rzeczy razem. W gestalt elementy, które są podobne, są wizualnie pogrupowane, niezależnie od ich bliskości do siebie. Mogą być grupowane według koloru, kształtu lub rozmiaru. Podobieństwo może być wykorzystane do powiązania ze sobą elementów, które mogą nie znajdować się tuż obok siebie w projekcie.

W projektowaniu UX/UI podobieństwo zapewnia odwiedzającym jasność, gdy elementy wydają się być podobne lub takie same. Zasada podobieństwa umożliwia łatwe skanowanie elementów. Zmieniając elementy projektu na cechy, które chcesz podkreślić, aby się wyróżniały i nadać im liczne znaczenie w percepcji odwiedzającego.

Upraszczając, aby zapewnić, że w całym projekcie są linki, które są sformatowane w ten sam sposób, oznaczenie linków podlega zasadzie podobieństwa. Wszystkie oznaczone są w ten sam sposób. Tak, aby odwiedzający postrzegali organizację i strukturę witryny w jednoznaczny sposób.

Zasady gestalt. Kontynuacja

Prawo kontynuacji polega na tym, że ludzkie oko będzie miało najprostszą ścieżkę podczas oglądania linii, niezależnie od tego, jak linie zostały faktycznie narysowane.

Ludzie mają tendencję do podążania najprostszą ścieżką na stronie, warto upewnić się, że najważniejsze obszary, które powinni zobaczyć, mieszczą się w tej ścieżce. Oko zawsze skupia się na liniach normalnie, umieszczając elementy w serii w linii, która będzie naturalnie przyciągać oko od jednego elementu do następnego. 

Zasady gestalt. Domknięcia

Domknięcie jest jedną z elastycznych i najprostszych zasad gestalt. Obejmuje ona ideę, że mózg wypełni brakujące części projektu lub obrazu, aby stworzyć całość. Czyli mózg, sam domknie projekt.

W swojej zwykłej formie, podstawowa zasada domknięcia umożliwia oku podążanie za czymś takim jak linia przerywana do jej końca. Jednak szersze i bardziej rozbudowane zastosowania są często widoczne w logotypach. Przykładem logotypu, w którym wykorzystano zasadę domknięcia jest logotyp World Wildlife Fund.

Bardzo ważnym przykładem domknięcia w pracy projektanta UX i UI jest, gdy pokazujesz częściowy obraz zanikający na ekranie użytkownika, aby pokazać im, że jest więcej do znalezienia, jeśli użytkownik przeciągnie w lewo lub w prawo. Bez częściowego obrazu, również występuje silny efekt bliskości.

Oczywiście, prawdopodobnie jest odwrotnie. Umieszczając przestrzeń między elementami, możesz dodać separację, nawet jeśli ich inne cechy są takie same. W projektowaniu UX, bliskość jest najczęściej używana w celu skłonienia użytkowników do grupowania pewnych rzeczy razem bez użycia takich rzeczy jak twarde granice. Umieszczając podobne rzeczy bliżej siebie, z przestrzenią pomiędzy każdą grupą, użytkownik natychmiast wychwyci organizację i strukturę, którą chcesz, aby postrzegał.

Zasada figury/terenu jest podobna do zasady domknięcia, ponieważ wykorzystuje sposób, w jaki mózg przetwarza przestrzeń negatywną. Jak zapewne widziałeś przykłady tej zasady krążącej w memach w mediach społecznościowych, lub jako część logo. Mózg będzie tworzył różnice pomiędzy obiektami, które uważa za znajdujące się na pierwszym planie obrazu, a także obrazem znajdującym się w tle.

Zasady gestalt. Figura / teren

Zasada figura / teren jest prawie taka sama jak zasada domknięcia w tym, że wykorzystuje sposób, w jaki mózg przetwarza lub wykonuje negatywną przestrzeń. Przykłady tej zasady są widoczne w memach na portalach społecznościowych lub jako część logo.

Mózg rozróżnia obiekty, które uważa za znajdujące się na pierwszym planie obrazu (figura lub punkt centralny) oraz tło (obszar, na którym spoczywają figury). Sprawy stają się bardziej interesujące, gdy pierwszy plan i tło zawierają dwa różne obrazy.

Zasady gestalt. Symetria i porządek

Prawo symetrii i porządku jest również określane jako dobra figura. To, co mówi ta zasada, to fakt, że Twój mózg będzie postrzegał niejednoznaczne kształty w jak najprostszy sposób. Dzięki temu użytkownicy mają jasny obraz obiektu w skończonej pozycji, który idealnie pasuje do przestrzeni.

Zasady gestalt. Bliskość

Bliskość odnosi się do tego, jak bardzo elementy są do siebie podobne. Najbardziej zbliżone relacje to te pomiędzy nakładającymi się na siebie obiektami, ale samo zgrupowanie obiektów w jednym obszarze również może mieć silny efekt bliskości.

Oczywiście prawdziwa jest również alternatywa. Poprzez wstawienie przestrzeni pomiędzy elementami można również dodać separację, nawet jeśli ich inne cechy są takie same.

W projektowaniu UX bliskość jest najczęściej wykorzystywana, aby umożliwić użytkownikom klasyfikowanie pewnych rzeczy razem bez stosowania takich rzeczy jak twarde granice. Umieszczając podobne rzeczy bliżej siebie, z przestrzenią pomiędzy każdą grupą, widz natychmiast odbierze organizację i strukturę, którą chcesz, aby postrzegał.

Zasady gestalt. Wspólny los

Chociaż wspólny los nie był pierwotnie zawarty w teorii zasad gestalt, ostatecznie został dodany. W projektowaniu UX nie można przeoczyć jej przydatności. Zasada wspólny los mówi, że ludzie będą grupować razem rzeczy, które wskazują lub zmierzają w tym samym kierunku.

W naturze widzimy to w takich rzeczach jak stada ptaków czy ławice ryb. Składają się one z wielu indywidualnych elementów, ale ze względu na ich ruch wydają się być jedną całością. Ludzki mózg grupuje je razem i uznaje za jeden bodziec lub podmiot.

Jest to przydatne w UX, ponieważ efekty animowane stają się powszechne w nowoczesnym designie. Elementy nie muszą się faktycznie poruszać, aby skorzystać z tej zasady wspólny los, ale muszą sprawiać wrażenie ruchu.

Zasady gestalt w projektowaniu UX

Tak jak w przypadku każdej istniejącej zasady, nauka wcielania zasad percepcji wizualnej gestalt do pracy projektowej może znacznie pomóc w doświadczeniu użytkownika.

Posiadanie wiedzy na temat funkcjonowania ludzkiego mózgu, a następnie wykorzystanie naturalnych skłonności człowieka tworzy bardziej płynną interakcję, która sprawia, że użytkownik czuje się komfortowo w aplikacji dedykowanej, na stronie internetowej, nawet jeśli jest to jego pierwsza wizyta na stronie.

Integracja zasad gestalt jest bardzo łatwa w prawie każdym projekcie i może łatwo pomóc projektowi, który wydaje się chaotyczny. Oferuje płynne, naturalne interakcje, które prowadzi użytkowników w kierunku działania chęci aktywności.

Zasady gestalt

Podobnie jak w przypadku każdej istniejącej zasady, nauka integracji zasad percepcji wizualnej gestalt w swojej pracy projektowej może znacznie poprawić doświadczenie użytkownika.

Zrozumienie, jak działa ludzki mózg, a następnie wykorzystanie naturalnych skłonności człowieka tworzy bardziej płynną interakcję, która sprawia, że użytkownik czuje się komfortowo korzystając z aplikacji dedykowanej, lub na stronie internetowej, nawet jeśli jest to jego pierwsza wizyta.

Powiązane artykuły