Konsulting pomysł na biznes. Otwórz firmę konsultingową

Konsulting pomysł na biznes. Otwórz firmę konsultingową

Konsulting IT

Czy kiedykolwiek stanąłeś przed problemem - związanym z biznesem lub innym - i potrzebowałeś obiektywnej perspektywy, aby móc go rozwiązać? Prawdopodobnie każdy z nas tego doświadczył. Z drugiej strony, czy kiedykolwiek współpracowałeś z przyjacielem lub współpracownikiem, aby zapewnić sobie bezstronne spojrzenie na sprawę? Jeśli tak, to znaczy, że konsultowałeś się z nimi. Jeśli jesteś pasjonatem pomagania innym w osiąganiu sukcesów poprzez dostarczanie niszowej wiedzy specjalistycznej, która została udoskonalona przez lata edukacji, doświadczenia i rozwoju umiejętności, kariera w konsultingu może być dla Ciebie.

Właściwie wszystkie obszary konsultingu sprowadzają się do dwóch zagadnień. Praca konsultanta, w każdym obszarze polega na działaniach mających na celu uzyskanie jednego, albo obu efektów równocześnie:

  • zmniejszenie kosztów
  • wzrost sprzedaży.

Klienci wynajmują Ciebie, aby, twoja praca przyniosła im założony efekt.

Stworzyliśmy ten dokument, aby przestawić świat konsultingu oraz dowiedzieć się, jak rozpocząć i wprowadzić na rynek własny biznes konsultingowy.

Pobierz teraz: Darmowy Zestaw Sukcesu Konsultanta

  • Co to jest konsulting?
  • Rodzaje konsultingu
  • Jak rozpocząć działalność konsultingową?
  • Jak rozwijać swój biznes konsultingowy?
Co to jest konsulting?

Konsulting jest procesem polegającym na odpłatnym udzielaniu porad, opinii i / lub strategii przez ekspertów. Konsultanci - zarówno indywidualni jak i firmowi - specjalizują się w niszowej branży.

Zwróćmy uwagę na ważny aspekt powyższej definicji: ekspert. Konsultanci są ekspertami w swojej dziedzinie. Posiadają wiedzę tak cenną, że ktoś inny – osoba fizyczna, dział lub cała organizacja - jest skłonny za nią zapłacić.

W konsultingu chodzi jednak o coś więcej niż tylko o udzielanie porad. Konsulting może obejmować szeroki zakres działań, w tym diagnozę problemów, zbieranie danych, informacje zwrotne, budowanie strategii i wdrażanie. Konsultanci i firmy konsultingowe są bardzo poszukiwani, ponieważ mogą wnieść unikalne i świeże spojrzenie na istotny problem lub wyzwanie biznesowe. Czasami właściciele firm i liderzy potrzebują nowego spojrzenia na wybrane zagadnienie; jako konsultant możesz zapewnić tę bezstronną perspektywę.

Mówiąc najprościej, konsultanci pracują nad tym, aby ich klienci odnosili większe sukcesy. Może to wymagać wiele pracy, dlatego też biznes konsultingowy jest tak lukratywny. Na całym świecie działa bardzo wiele firm konsultingowych. Konsulting to zmieniająca, kwitnąca branża, która wciąż się rozwija.

Konsultant, a wykonawca

Być może słyszałeś, że słowa konsultant, wykonawca, a nawet freelancer są używane zamiennie. Gdybyś miał otworzyć swoją własną praktykę konsultingową, gdzie byś otworzył?

Podczas gdy obie te strony współpracują z firmami (w przeciwieństwie do bycia przez nie zatrudnionym), na tym kończą się ich podobieństwa.

  • Kontraktorzy (w tym freelancerzy) są pracownikami samozatrudnionymi, którym firmy zlecają świadczenie usług.
  • Konsultanci, zgodnie z powyższą definicją, zapewniają przede wszystkim ocenę i fachowe doradztwo. Mogą być samozatrudnieni lub zatrudnieni przez firmę konsultingową.

Jeśli jednak, jako konsultant, zostałeś poproszony o dostarczenie usługi, możesz zostać zatrudniony w roli wykonawcy.

Na przykład, załóżmy, że zostałeś zatrudniony do oceny funkcjonalności sytemu IT. Po wstępnej ocenie zalecasz nową aplikację dedykowaną i plan przygotowania wymagań biznesowych aplikacji internetowej, wymagań funkcjonalnych aplikacji, wymagań niefunkcjonalnych, przypadków użycia. Jeśli następnie poproszono Cię o sporządzenie i dostarczenie wymagań, zostałbyś uznany za wykonawcę (oprócz konsultanta).

Konsultanci istnieją praktycznie w każdej dziedzinie. Omówmy teraz różne rodzaje konsultingu, w których możesz się specjalizować.

Rodzaje konsultingu
  • Konsulting zarządczy.
  • Doradztwo IT, konsulting IT
  • Konsulting biznesowy.
  • Konsulting sprzedaży.
  • doradztwo marketingowe.
  • konsultacja środowiskowa
  • doradztwo finansowe.
  • Doradztwo zawodowe
  • Doradztwo w zakresie opieki zdrowotnej

Konsulting może odnosić się do wielu różnych specjalistów i branż.

W tym rozdziale rozpakujemy dziewięć popularnych typów praktyk konsultingowych, wszelkie odpowiednie możliwości niszowe, które wchodzą w ich skład oraz to, jak może wyglądać Twoja kariera w tych branżach.

Rodzaje konsultingu. Konsulting zarządczy. Management Consulting

Konsulting zarządczy jest najbardziej powszechnym rodzajem konsultingu i obejmuje wiele różnych niszowych zawodów konsultingowych. Firmy takie jak McKinsey, Bain & Company i BCG zajmują się przede wszystkim konsultingiem zarządczym. Jako konsultant ds. zarządzania będziesz współpracować z liderami biznesu, aby pomóc ich firmom działać sprawnie. Zazwyczaj polega to na ocenie procesów biznesowych i doradzaniu, jak je ulepszyć lub wdrożyć nowe.

Nie wszyscy konsultanci ds. zarządzania są tacy sami - niektórzy stosują podejście ogólne i oceniają każdą organizację jako całość. Niektórzy specjalizują się w wybranych działach lub dziedzinach:

  • Doradztwo strategiczne. Doradztwo strategiczne jest ważnym elementem doradztwa w zakresie zarządzania. Celem doradztwa strategicznego jest przegląd kluczowych strategii biznesowych i zapewnienie fachowej porady, jak je udoskonalić lub opracować nowe. Konsultanci strategiczni są zazwyczaj ekspertami w danej branży lub dziedzinie i doradzają w zakresie strategicznych decyzji biznesowych wysokiego szczebla, takich jak wizja firmy, zasoby i inwestycje.
  • Konsulting operacyjny. Podczas gdy konsultanci strategiczni zajmują się głównie tym, "dlaczego", konsultanci operacyjni zajmują się tym, "jak". Konsultanci ci zajmują się procesami operacyjnymi, w tym zaopatrzeniem, outsourcingiem, zarządzaniem łańcuchem dostaw i innymi. Ponadto, konsultanci operacyjni często robią dla firm coś więcej niż tylko udzielają porad - czasami oferują również usługi wdrożeniowe np. wdrożenia systemów IT, aby pomóc klientom wprowadzić nowe procesy w życie.
  • Doradztwo w zakresie strategii finansowej. Konsultanci lub doradcy finansowi pomagają firmom podejmować lepsze i zgodne z prawem decyzje finansowe w celu zwiększenia zysków. Ten sektor doradztwa w zakresie zarządzania działa w obszarze finansów korporacyjnych, restrukturyzacji finansowej, zarządzania ryzykiem. Wszyscy konsultanci finansowi spełniają określone wymagania. Wybrane obszary doradztwa finansowego wymagają uzyskania licencji.
  • Doradztwo w zakresie zasobów ludzkich. Celem doradztwa w zakresie zasobów ludzkich (HR) jest pomoc firmom w zatrudnianiu i utrzymywaniu wartościowych pracowników. Specjaliści ci zajmują się procesami HR, w tym szkoleniami i rozwojem, rozwiązywaniem konfliktów, filozofią zarządzania, świadczeniami i emeryturami oraz satysfakcją pracowników. Konsultanci HR zapewniają również, że firmy stosują się do prawnych i etycznych praktyk kadrowych.
Rodzaje konsultingu. Doradztwo IT

Konsultanci IT wdrażają nowe technologie i zarządzają nimi, np. integracją systemów, tworzeniem oprogramowania i zarządzaniem nim oraz architekturą korporacyjną.

Jako konsultant IT możesz pomagać firmom w ustaleniu, w jakie oprogramowanie inwestować i jak je wykorzystywać, aby osiągać cele, rozwiązywać problemy i wprowadzać istotne zmiany. Ten dział konsultingu jest wysoce wyspecjalizowaną branżą.

Rodzaje konsultingu. Konsulting biznesowy

Konsulting biznesowy to szeroki termin, który odnosi się do specjalistów współpracujących z firmami w zakresie wszystkiego, od doradztwa finansowego po szkolenia i wdrażanie zmian w organizacji.

Jako konsultant biznesowy, zazwyczaj pracujesz z małymi i średnimi firmami (SMB) - w przeciwieństwie do konsultingu w zakresie zarządzania, gdzie pracujesz z firmami na poziomie korporacji - aby obiektywnie ocenić wyzwania i zapewnić skuteczne rozwiązania.

Rodzaje konsultingu. Doradztwo w zakresie sprzedaży

Konsultanci ds. sprzedaży pracują nad poprawą wyników zespołów sprzedażowych, niezależnie od ich wielkości i branży.

Jako konsultant ds. sprzedaży zazwyczaj zajmujesz się szkoleniami i rozwojem sprzedaży, ale możesz również zostać zatrudniony w innych celach, takich jak wybór systemu CRM, usprawnienie procesu sprzedaży lub podniesienie motywacji zespołu. Ponieważ sprzedaż jest uważana za jedną z najważniejszych części biznesu, z finansowego punktu widzenia, wysokiej jakości konsultanci ds. sprzedaży są bardzo cenieni i poszukiwani.

Rodzaje konsultingu. Doradztwo marketingowe

Celem doradztwa marketingowego jest ocena działań marketingowych firmy i zapewnienie pomysłów, jak je usprawnić, aby osiągnąć cele i zwiększyć sprzedaż.

Jako konsultant marketingowy, możesz specjalizować się w określonej dziedzinie marketingu, takiej jak PR lub marketing w mediach społecznościowych. Możesz też skupić się na niszowym procesie marketingowym, takim jak definiowanie docelowych grup odbiorców, pozyskiwanie klientów lub świadomość marki.

Rodzaje konsultingu. Doradztwo środowiskowe

Jesteś pasjonatem prawa i przepisów dotyczących ochrony środowiska? Konsulting środowiskowy może być dla Ciebie. Jako konsultant ds. środowiska możesz doradzać firmom, w jaki sposób ich praktyki wpływają na otaczające je środowisko i często współpracujesz z takimi branżami, jak budownictwo, gospodarka odpadami, nieruchomości i energetyka (możesz zostać zatrudniony przez firmę z dowolnej branży).

Konsulting środowiskowy jest szczególnie ważny, ponieważ firmy starają się zmniejszyć swój wpływ na środowisko.

Rodzaje konsultingu. Konsulting finansowy

Doradztwo finansowe pokrywa się nieco z doradztwem w zakresie strategii finansowych. Główną różnicą jest jednak to, że kategoria ta obejmuje również niezależnych konsultantów finansowych, którzy pracują z osobami fizycznymi i przedsiębiorcami.

Jako konsultant finansowy możesz pomóc we wszystkim, od codziennych wydatków, inwestycji i podatków po kwestie związane z przepływem środków pieniężnych, ubezpieczeniami i finansowymi aspektami prawnymi.

Rodzaje konsultingu. Doradztwo zawodowe

Zarówno osoby indywidualne, jak i firmy korzystają z doradztwa zawodowego, aby wyposażyć siebie lub swoich pracowników w narzędzia umożliwiające im rozwój zawodowy. Jako doradca zawodowy możesz pomóc klientom w rozwijaniu umiejętności, budowaniu CV, składaniu podań o pracę, przeprowadzaniu rozmów kwalifikacyjnych i zrozumieniu rynku pracy jako całości. Jeśli masz doświadczenie w HR lub rekrutacji, doradztwo zawodowe może być dla Ciebie.

Rodzaje konsultingu. Doradztwo w zakresie opieki zdrowotnej

Celem doradztwa w zakresie opieki zdrowotnej jest maksymalizacja wpływu i wydajności organizacji opieki zdrowotnej. Konsultanci opieki zdrowotnej są w zasadzie konsultantami zarządzania, którzy pracują w branży opieki zdrowotnej. Analizują personel, zyski i procesy w organizacji i doradzają, w jaki sposób poprawić i rozwiązać pilne wyzwania.

Konsulting pomysł na biznes. Jak rozpocząć firmę konsultingową?
  • Oceń swoje umiejętności i mocne strony, aby wybrać swoją niszę.
  • Zastanów się, czy Twoja wiedza i umiejętności pozwalają stworzyć unikalną wartość na rynku?
  • Przeanalizuj potrzeby rynku i punkty krytyczne.
  • Dokonaj analizy czy twój pomysł na biznes można skalować?
  • Opracuj swoją markę, stronę internetową i ofertę usług.
  • Znajdź lub opracuj swoją przewagę konkurencyjną.
  • Otwórz swój biznes.
  • Rozwijaj biznes, aby pozyskać nowych klientów.
  • Bądź zorganizowany i skalowalny.

Czy specjalizujesz się w jakiejś dziedzinie lub niszowej branży i wierzysz, że mógłbyś zaoferować innym wysokiej jakości usługi konsultingowe? Możesz rozważyć otwarcie własnego biznesu konsultingowego.

Konsulting, jak rozpocząć biznes krok po kroku

Oto kroki, które możesz wykonać, aby rozpocząć działalność konsultingową, która pomoże zarówno Tobie, jak i Twoim klientom odnieść sukces.

Oceń swoje umiejętności i mocne strony, aby wybrać swoją niszę.

Zanim cokolwiek innego zrobisz, zrób burzę mózgów i określ, jakie umiejętności i mocne strony sprawią, że będziesz dobrym konsultantem. Pamiętaj - konsultanci są ekspertami w określonej niszy. Ich wiedza jest ceniona tak wysoko, że płaci się im za dzielenie się nią.

Co ważniejsze, dobrzy konsultanci nie są ekspertami od wszystkiego.

  • Co sprawia, że jesteś ekspertem?
  • Co uwielbiasz robić i o czym mówić?
  • Gdybyś mógł stanąć przed klasą i uczyć na dowolny temat, co by to było?
  • W jakiej sprawie Twoi przyjaciele prowadzący biznesy, rodzina i współpracownicy proszą Cię o radę?

To tylko kilka pytań, które warto sobie zadać, aby zacząć myśleć o tym, jakie umiejętności i mocne strony uczyniłyby z Ciebie konsultanta. Zanotuj swoją odpowiedź, zanim przejdziesz dalej.

Gdybym odpowiadał za siebie, powiedziałbym, że jestem ekspertem w tworzeniu wymagań biznesowych aplikacji internetowych oraz marketingu internetowym. Pracowałem w tej dziedzinie dużą część mojej kariery. Lubię pomagać firmom, usprawniać je poprzez tworzenie i wdrażanie systemów informatycznych oraz tworzyć treści.

Przeanalizuj potrzeby swojego rynku i punkty bólu.

Kiedy już ustalisz swoją niszę w obszarze konsultingu, powinieneś mieć lepsze pojęcie o tym, w jaką branżę i rynek będziesz celował. Patrząc na mnie, klientami są firmy średnie posiadające od 20 stanowisk komputerowych oferujące usługi profesjonalne np. firmy leasingowe, brokerzy ubezpieczeniowi, firmy serwisujące urządzenia gastronomiczne, firmy serwisujące klimatyzację.

Określenie swojego rynku jako konsultanta pozwoli Ci zrozumieć potrzeby, wyzwania i problemy, z którymi borykają się Twoi potencjalni klienci. Pomoże Ci wyjaśnić, w jaki sposób możesz wykorzystać swoje umiejętności, aby zapewnić rozwiązania.

Zdefiniowanie tych czynników pozwala dokładnie wiedzieć, jak możesz pomóc klientom w porównaniu z prostym stwierdzeniem.

Tak jak specjalizujesz się w określonym zestawie umiejętności jako konsultant, powinieneś również określić, jakie usługi świadczysz dla swoich klientów. Informacje te mogą również pomóc w lepszym marketingu do klientów, o czym będziemy mówić poniżej.

Stwórz markę, stronę internetową i ofertę usług.

Kolejnym krokiem w rozpoczęciu pracy jako konsultant jest stworzenie zewnętrznych elementów Twojej firmy. Obejmuje to stronę internetową, branding i ofertę usług. Zasoby te mogą pomóc klientom zidentyfikować Twoją firmę i wyróżnić ją wśród konkurencji.

Drugą ważną częścią tego kroku jest nakreślenie, jak pracujesz z klientami i ile kosztuje Twoje doradztwo.

Niezależnie od tego, czy organizujesz swoje usługi w przejrzyste pakiety i ceny, czy po prostu wymieniasz swoje usługi i prosisz, aby klienci dzwonili do Ciebie po więcej informacji, powinieneś przynajmniej dać odwiedzającym wyobrażenie o tym, w czym się specjalizujesz i jak możesz im pomóc.

Otwórz swój biznes.

Wiesz już jakie są Twoje umiejętności, jak Twoje umiejętności mogą pomóc innym i jak potencjalni klienci mogą odkryć i dowiedzieć się więcej o Tobie - czas otworzyć swój biznes. Ten krok jest nieco bardziej skomplikowany.

Po pierwsze, zastanów się nad strukturą prawną swojego biznesu. Zalegalizowanie działalności biznesowej nadaje jej wiarygodność i daje wskazówki, jeśli chodzi o podatki, personel i inne szczegóły prawne.

Następnie zastanów się, jakich narzędzi możesz potrzebować do prowadzenia biznesu i kontaktu z klientami. Mogą to być narzędzia pomagające znaleźć nowych klientów i pracę - takie jak członkostwo w LinkedIn - oraz oprogramowanie do wideokonferencji, takie jak Teams.

Na tym etapie powinieneś również otworzyć firmowe konto bankowe, zainwestować w księgowego (i ewentualnie asystentkę) oraz zamówić wizytówki ze swoim znakiem firmowym i informacjami.

Zareklamuj swój biznes, aby przyciągnąć nowych klientów.

Teraz, kiedy już otworzyłeś swój biznes, nadszedł czas, aby go rozwinąć. Biznes konsultingowy nie jest biznesem bez klientów. Sprzedaż usług konsultingowych nie jest jak sprzedaż samochodu, domu czy oprogramowania. Czasami może się okazać, że sprzedajesz swoje usługi ludziom, którzy nawet nie są świadomi, że ich potrzebują.

Marketing konsultingowy może wykorzystywać różne metody marketingowe:

  • Blogowanie
  • Webinaria
  • Podcasting
  • Przemawianie i nauczanie
  • Marketing w mediach społecznościowych
  • Reklama drukowana lub cyfrowa
  • Polecenia
  • Cold calling i e-mailing

Niezależnie od tego, w jaki sposób promujesz swój biznes konsultingowy, inwestuj w metody marketingu konsultingowego, które pozwolą Ci nawiązać bezpośredni kontakt z potencjalnymi klientami. Metody takie jak blogowanie, podcasting i marketing w mediach społecznościowych niekoniecznie prowadzą bezpośrednio do nowych przychodów, ale są skuteczne w zwiększaniu świadomości i budowaniu ekspertyzy. Zdrowa mieszanka marketingu bezpośredniego i marketingu marki pomoże Twojemu biznesowi konsultingowemu odnieść sukces.

Kiedy już znajdziesz się przed potencjalnymi klientami, miej przygotowany przedstawienie korzyści i szablon oferty dla klienta. Połowa "bitwy" konsultingowej polega na udzielaniu porad; druga połowa to sprzedaż tych porad w pierwszej kolejności.

W miarę rozwoju bazy klientów, korzystaj z systemu CRM, prostego CRM dla małej firmy. Pomoże Ci on śledzić informacje o klientach, a także kontekst Twoich relacji z każdym z nich.

Bądź zorganizowany i przygotuj plan na skalowanie biznesu.

W miarę rozwoju i opanowania biznesu konsultingowego, pozostań zorganizowany i konsekwentny. Wysokiej jakości wyniki są najlepszym sposobem na pozyskanie poleconych od poprzednich klientów, a poleceni mogą być najlepszym źródłem nowej sprzedaży. W rzeczywistości, w miarę budowania udanych relacji z klientami, nie bój się prosić o referencje nowych potencjalnych klientów.

Mniej więcej raz w miesiącu usiądź i przeanalizuj swój biznes konsultingowy. Przyjrzyj się liście klientów, aplikacjom i innym praktykom biznesowym; przeanalizuj, co działa, a co nie. Zrozum, gdzie możesz ograniczyć dodatkowy wysiłek i zasoby, aby ostatecznie zaoszczędzić pieniądze. Na koniec, zapoznaj się z trendami w branży, abyś mógł utrzymać swoją firmę w zgodzie z wyzwaniami i trendami, przed którymi stoją Twoi klienci.

Jak rozwijać swoją działalność konsultingową

  • Przeprowadź analizę konkurencji.
  • Załóż bloga.
  • Dziel się treściami z zakresu przywództwa w myśleniu.
  • Poznaj nowe branże konsultingowe.
  • Nawiązuj nowe kontakty.
Konsulting pomysł na biznes. pozyskaj klientów

Założenie firmy konsultingowej to nie lada wyczyn, ale na tym praca się nie kończy. Działania pomogą Ci rozwinąć Twój biznes konsultingowy.

Przeprowadź analizę konkurencji.

Analiza konkurencji może onieśmielać, ale przy odpowiednim nastawieniu można się od niej wiele nauczyć o tym, jak rozwijać i ulepszać swój biznes konsultingowy. Co więcej, można zidentyfikować luki na rynku i znaleźć nowe sposoby na udoskonalenie ich strategii. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, przeprowadź analizę konkurencji innych konsultantów lub firm konsultingowych w Twojej niszy i okolicy.

W jaki sposób prowadzą oni swoją działalność? Jakie usługi konsultingowe oferują oraz jak je opisują i łączą w pakiety? Jakie są ich ceny i opłaty?

Kiedy studiujesz, co działa dla konkurencji, dowiadujesz się więcej o podróży klientów i jak możesz zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie nad konkurencją.

Załóż bloga.

Blogowanie jest wyjątkowo skutecznym sposobem na marketing firmy, ustanowienie autorytetu w swojej niszy i pomóc firmie organicznie rankingu online. Wiele osób - profesjonalistów, zbyt - wahają się rozpocząć blog, ponieważ nie wiedzą, jak zarządzać blogiem lub co pisać o. Cóż, przygotowaliśmy pomocny przewodnik, który pomoże Ci ominąć tę przeszkodę.

Innym źródłem świetnych treści na blogu jest baza Twoich klientów. Zwróć uwagę na to, z jakimi problemami lub pytaniami borykają się Twoi klienci i zbierz informacje zwrotne na temat tego, jakie informacje byłyby przydatne do napisania i udostępnienia. W tym samym duchu, zawartość bloga może również służyć jako treść sprzedaży - dzielenie się popularnym wpisem na blogu lub dwoma z potencjalnymi klientami może pomóc im zrozumieć, dlaczego warto cię zatrudnić i czego mogą się nauczyć pracując z tobą.

Udostępniaj treści z zakresu konsultingu.

Podobnie jak w przypadku zakładania bloga, proces publikowania treści w obszarze konsultingu może pomóc Ci zdobyć autorytet i przyciągnąć nowych klientów. Rozważ platformy, które mają już swoją społeczność; publikuj tam swoje najlepsze teksty, oparte na danych i opiniach treści, aby potencjalnie zwiększyć świadomość swojej marki.

Możesz również skorzystać z narzędzi, aby nawiązać kontakt z dziennikarzami i blogerami poszukującymi cytatów, anegdot i historii ekspertów do swoich treści. Odpowiadaj na zapytania, aby Twój głos pojawił się jako lider myśli w Twojej niszy konsultingowej.

Poznaj nowe branże konsultingowe.

Zerknij na swoją analizę konkurencji (jeśli ją przeprowadziłeś): Czy w wyniku tej analizy pojawiły się jakieś obszary lub specjalizacje, które oferuje Twoja konkurencja, a Ty nie? Rozważ dodanie do swoich usług nowych segmentów, aby jeszcze bardziej się wyróżnić i rozwinąć swój biznes.

Na przykład, jeśli jesteś konsultantem ds. wdrażania systemów informatycznych, możesz rozważyć wprowadzenie usług doradczych w zakresie tworzenia wymagań funkcjonalnych aplikacji, tworzenia wymagań niefunkcjonalnych aplikacji, tworzenia wymagań biznesowych, przygotowania SIWZ. Jeśli się rozwijasz, upewnij się, że masz odpowiednie doświadczenie i wiedzę - nie dodawaj nowych usług dla dobra nowego biznesu.

Sieci społecznościowe i nawiązywanie nowych kontaktów.

Networking w osobie jest dość proste. Ale networking online ... cóż, to już inna historia. Na szczęście, z dzisiejszej technologii, istnieją niezliczone sposoby, aby sieci i nawiązywania nowych połączeń.

Pomiędzy mediami społecznościowymi, dedykowanymi kanałami, jedyną rzeczą stojącą na drodze do nawiązywania nowych kontaktów i przyjaciół online jesteś Ty sam. Jednym z moich ulubionych miejsc do nawiązywania kontaktów jest LinkedIn - jest to najłatwiejsza platforma, na której można nawiązać kontakt z ludźmi biznesu. Rozpocząć interesujące rozmowy, a także przypomnieć sobie o starych znajomościach, które mogę ożywić krótką wiadomością.

Przetestuj kilka platform i programów i zobacz, która z nich pomoże Ci nawiązać kontakt, przyciągnąć klientów i zbudować społeczność.

Konsulting pomysł na biznes. Zacznij już dziś

Konsulting może być fascynującą, lukratywną karierą, ale jest to również sposób myślenia. Skuteczne firmy konsultingowe zaczynają się od osoby lub zespołu kompetentnych ekspertów, których pasją jest pomaganie innym.

Bez względu na to, jak duża jest Twoja firma i jak długa jest lista Twoich klientów, rozwijaj swoją pasję i doświadczenie w centrum uwagi, a zawsze osiągniesz sukces - zarówno dla siebie, jak i dla swoich klientów.

Powiązane artykuły