Jak uzyskać przewagę konkurencyjną poprzez wdrożenie aplikacji dedykowanej

Jak uzyskać przewagę konkurencyjną poprzez wdrożenie aplikacji dedykowanej

Wdrożenia

W miarę jak przedsiębiorstwa przekształcają się w przedsiębiorstwa oparte na oprogramowaniu, szybsze wprowadzanie wysokiej jakości aplikacji na rynek staje się jednym z najbardziej krytycznych czynników różnicujących. Stanie się firmą opartą na aplikacjach dedykowanych jest obecnie krytycznym czynnikiem zwiększającym przewagę konkurencyjną.

Większa zwinność i szybszy czas wprowadzenia na rynek zajmują czołowe miejsca na liście strategii konkurencyjnych dla firm. Według wielu firm, które już zaczęły przyjmować bardziej zaawansowane strategie w zakresie oprogramowania, transformacja ta ma znaczący wpływ na czas ich decyzji. Firmy dostosowują się do gospodarki aplikacyjnej w szybkim i przyspieszonym tempie, a także na nowo analizują przewagę konkurencyjną i zróżnicowanie w tym procesie.

Jak wynika z badania, bycie biznesem bardziej nastawionym na oprogramowanie ma również pozytywny wpływ na udział w rynku (47 proc.), rozwój nowych produktów i usług (42 proc.) oraz wyniki finansowe (36 proc.) - wszystkie te tendencje respondenci widzą w przyspieszeniu.

Dodatkowe kluczowe wyniki to m.in:

 • - Ponad połowa respondentów twierdzi, że w ciągu ostatnich trzech lat zainwestowała w nowe aplikacje dedykowane (aplikacje mobilne, aplikacje CRM, aplikacje B2B, elektroniczny obieg dokumentów itp.), a prawie tyle samo osób twierdzi, że w ciągu najbliższych trzech lat zwiększy poziom inwestycji.
 • - ponad 40 procent opracowuje nowe strategie w zakresie interakcji z klientami
 • - ponad 40 procent ankietowanych przywraca tworzenie oprogramowania dla siebie, a prawie 30 procent ma lub planuje wykorzystać fuzje i przejęcia (m&a) do zwiększenia możliwości tworzenia aplikacji dedykowanych, co wskazuje na strategiczną rolę rozwoju oprogramowania.

Nie wystarczy już, żeby firmy miały lepsze produkty lub usługi. W dzisiejszych czasach sukces zależy od zapewnienia najwyższej jakości obsługi klienta. Ponieważ firmy przechodzą transformację cyfrową, muszą skupić się na doświadczeniach klientów. Są one kluczowym czynnikiem różnicującym obecnie.

Pomimo znaczącej transformacji cyfrowej firm w przedsiębiorstwa oparte na oprogramowaniu, wyniki tego badania wskazują, że największe zmiany są jeszcze przed nami.

W oparciu o kluczowe spostrzeżenia z danych oraz wywiady z respondentami, poniższe siedem punktów reprezentuje zasady zaangażowania, którymi firmy powinny się kierować w poszukiwaniu przewagi konkurencyjnej:

Bądź gotowy na zmianę

Kiedy zmiana organizacyjna jest nieunikniona, zasady mogą zostać nagięte. A zmiana następuje - szybko. Prawie połowa respondentów uważa, że stanie się biznesem w większym stopniu opartym na oprogramowaniu miało wpływ na czas podejmowania decyzji. Kolejne 27 procent twierdzi, że głęboko ucierpiały na tym wewnętrzne operacje.

Traktuj dane jako źródło wartości

Respondenci mówią, że są biegli w marketingu bezpośrednio do konsumentów (69 procent twierdzi, że są skuteczni lub bardzo skuteczni), ale niewielu (tylko 12 procent) posiada wszystkie informacje zintegrowane w jednej aplikacji - jak śledzenie preferencji klientów.

Naucz się słuchać

Dobre wykorzystanie mediów społecznościowych ma kluczowe znaczenie w kontaktach z klientami i partnerami biznesowymi. Ponad 30 procent respondentów twierdzi, że jest to umiejętność niezbędna w nowym środowisku. Jedną z kluczowych rzeczy, o których należy pamiętać, jest to, że narzędzia te nie są po prostu nowymi sposobami wypychania informacji - są one również świetnym sposobem na uchwycenie inteligencji.

Zadbaj o bezpieczeństwo IT

Wiedz, co chronisz. Ochrona danych klientów jest podstawową zasadą zaangażowania w bezpieczeństwo. Firmy inwestują w większe budżety i nowe narzędzia, aby wykonać pracę. Około 30 procent respondentów twierdzi, że wydaje więcej na ochronę danych klientów, a jeszcze więcej robi to samo, aby chronić informacje wewnętrzne.

Wdrażaj innowacje do współpracy

Stare bariery nie mają zastosowania w gospodarce aplikacyjnej. Prawie połowa respondentów twierdzi, że zbliżenie dyrektorów ds. bezpieczeństwa do szefów jednostek biznesowych stwarza nowe możliwości biznesowe.

Oferuj klientom więcej w tym przewagę konkurencyjną

W gospodarce aplikacyjnej klienci oczekują szybkiej, intuicyjnej interakcji. Nie będą liczyć się z przestojami w pracy, utratą danych czy pobieraniem plików, które trwają dłużej niż kilka sekund. Przy ogromnym wzroście przychodów wynikającym z interakcji klientów z aplikacjami oczekiwanym w ciągu trzech lat, osiągnięcie tego celu jest egzystencjalną koniecznością.

Pamiętaj, że kultura zjada strategię na lunch

Opór organizacyjny występuje zawsze, gdy następuje zmiana. Prawie 40 procent respondentów twierdzi, że największą przeszkodą na drodze do osiągnięcia większej biegłości w tworzeniu oprogramowania i aplikacji jest kultura, która jej nie wspiera.

Metodologia badań: Od marca do maja 2019 r. commint przeprowadził wywiady telefoniczne wśród 450 kierowników wyższego szczebla w biznesie i IT posiadających wiedzę i odpowiedzialność za zaawansowane strategie programowe firm. Respondenci pochodzili z Polski i reprezentowali branże: prosta produkcja, handel B2B, usługi profesjonalne, produkty konsumenckie, usługi finansowe.

Aplikacje informatyczne pomagają uzyskać przewagę konkurencyjną

Aplikacje informatyczne, aplikacje IT dostarczają przedsiębiorstwom wiele korzyści, które pomagają uzyskać przewagę konkurencyjną. Oto kilka sposobów aby osiągnąć ten cel:

 • Automatyzacja procesów biznesowych: aplikacje informatyczne są wykorzystywane do automatyzacji manualnych procesów biznesowych, co zmniejsza koszty, poprawia wydajność i umożliwia pracownikom skupienie się na zadaniach o wyższej wartości dla firmy i klientów. Dzięki usprawnieniu procesów firmy mogą również zapewnić szybszą i bardziej niezawodną obsługę klientów, co daje im przewagę nad konkurencją.
 • Rozwijanie silnej marki w Internecie: W dzisiejszym cyfrowym świecie posiadanie silnej marki online jest kluczowe dla firm, aby skutecznie konkurować. Obejmuje to stworzenie przyjaznej dla użytkownika strony internetowej, wykorzystanie platform mediów społecznościowych oraz zastosowanie optymalizacji pod kątem wyszukiwarek (SEO) w celu poprawy widoczności w wynikach wyszukiwania.
 • Wykorzystanie analityki danych: firma może aplikacje informatyczne wykorzystać do zbierania i analizowania danych dotyczących zachowań klientów, trendów rynkowych i wydajności operacyjnej. Bazując na rzetelnych danych, firmy mogą podejmować lepsze decyzje, identyfikować nowe możliwości i poprawiać swoją pozycję konkurencyjną.
 • Wykorzystanie chmury obliczeniowej: Chmura obliczeniowa umożliwia przedsiębiorstwom dostęp do zasobów informatycznych na żądanie, zmniejszając zapotrzebowanie na infrastrukturę lokalną pozwala również zwiększyć elastyczność i skalowalność firmy. Wykorzystując chmurę obliczeniową, firmy mogą obniżyć koszty, zwiększyć sprawność działania i uzyskać przewagę konkurencyjną.
 • Tworzenie aplikacji mobilnych: Wraz z rosnącym wykorzystaniem smartfonów i urządzeń mobilnych, przedsiębiorstwa mogą rozwijać aplikacje mobilne, które zapewniają klientom dostęp do produktów i usług w podróży. Aplikacje mobilne są również wykorzystywane do gromadzenia danych i dostarczania spersonalizowanych rekomendacji, co jeszcze bardziej zwiększa doświadczenie klienta.
 • Wprowadzaj innowacje za pomocą nowo powstających technologii: Wschodzące technologie, takie jak sztuczna inteligencja (AI), blockchain i Internet rzeczy (IoT), mogą zapewnić przedsiębiorstwom nowe możliwości wprowadzania innowacji i uzyskania przewagi konkurencyjnej. Wdrażając te technologie i eksperymentując z nowymi aplikacjami, przedsiębiorstwa mogą wyróżnić się na tle konkurencji i stworzyć nowe źródła przychodów.

Wykorzystanie aplikacji IT zapewnia przedsiębiorstwom wiele narzędzi do uzyskania przewagi konkurencyjnej. Dzięki automatyzacji procesów, silnej obecności w Internecie, wykorzystaniu analityki danych, wykorzystaniu chmury obliczeniowej, tworzeniu aplikacji mobilnych oraz wprowadzaniu innowacji za pomocą nowych technologii, firmy mogą wyróżnić się na tle konkurencji, poprawić efektywność i sprawność działania oraz stworzyć nowe możliwości rozwoju.

Jak zdobyć przewagę konkurencyjną dzięki aplikacjom internetowym

Aplikacje internetowe mogą zapewnić znaczącą przewagę konkurencyjną firmom z różnych branż, umożliwiając im usprawnienie operacji, zwiększenie zaangażowania klientów i uzyskanie wglądu w wyniki działalności. Oto kilka sposobów, w jakie aplikacje internetowe wspierają firmy w uzyskaniu przewagi konkurencyjnej:

 • Zwiększona efektywność: Aplikacje internetowe pomagają firmą automatyzować i usprawnić procesy biznesowe, zmniejszając czas i wysiłek wymagany do wykonania zadań. Może to prowadzić do zwiększenia produktywności i szybszego czasu realizacji, co daje firmom przewagę nad konkurencją.
 • Zwiększone zaangażowanie klientów: Aplikacje internetowe mogą zapewnić klientom lepsze doświadczenie, umożliwiając im łatwiejszą i skuteczniejszą interakcję z firmami. Na przykład, sklep www z przyjaznym interfejsem i bezproblemowym procesem zakupów przyciąga i utrzymuje więcej klientów niż strona, która jest trudna w nawigacji lub ma powolny proces zakupów.
 • Podejmowanie decyzji w oparciu o dane: Aplikacje internetowe mogą zapewnić firmom cenny wgląd w ich wyniki biznesowe, takie jak zachowanie klientów, trendy sprzedaży i wydajność operacyjna. Analizując te dane, firmy mogą podejmować bardziej świadome decyzje, co prowadzi do przewagi konkurencyjnej w branży.
 • Personalizacja: Aplikacje internetowe są dostosowane do specyficznych potrzeb firmy i jej klientów. Na przykład, firma wykorzystuje analizę danych do zaoferowania klientom spersonalizowanych rekomendacji, opartych na ich historii przeglądania i zakupów. Może to poprawić doświadczenie klienta i zwiększyć jego lojalność.
 • Skalowalność: Aplikacje internetowe są łatwo skalowane, aby dostosować się do wzrostu działalności firmy. Zdecydowana większość aplikacji internetowych jest zaprojektowana w sposób, który umożliwia obsługę rosnącej liczby transakcji i odwiedzających, bez konieczności inwestycji w infrastrukturę.

Aby uzyskać przewagę konkurencyjną dzięki aplikacjom internetowym, firmy powinny określić swoje specyficzne potrzeby i cele, a następnie współpracować z zaufaną firmą tworzącą aplikacje internetowe w celu zaprojektowania i wdrożenia rozwiązania spełniającego te potrzeby. Wykorzystując możliwości aplikacji internetowych, firmy mogą usprawnić swoje działania, nawiązać bardziej efektywną współpracę z klientami i uzyskać cenny wgląd w wyniki swojej działalności - wszystko to pozwala wyprzedzić konkurencję.

 

Powiązane artykuły