Korzyści z wdrożenia Microsoft SharePoint

Korzyści z wdrożenia Microsoft SharePoint

Wdrożenie SharePoint

Czy ktoś w Twojej firmie zastanawiał się kiedyś nad tym, czy w Microsoft SharePoint otrzymał największą wartość? Z pozoru wydaje się to absurdalne pytanie. Dlaczego firma miałaby wdrażać SharePoint, skoro nie określiła jeszcze jego prawdziwych korzyści i wartości?

W moich codziennych rozmowach z klientami z branży technicznej i biznesowej jestem zdumiony, jak często nie są oni w stanie zidentyfikować i określić rzeczywistego zwrotu z inwestycji, który widzą we wdrożeniu Microsoft SharePoint. Jeszcze bardziej zdumiewające jest to, jak wiele firm nie wykorzystało w pełni swojego środowiska SharePoint do redukcji kosztów biznesowych i zwiększenia wydajności.

Techniczna specyfika SharePoint jest ważna, ale w tym artykule chciałbym podzielić się z Wami na temat tego, czego zazwyczaj brakuje w strategii biznesowej firm, które wdrażają Microsoft SharePoint i korzystają z tego środowiska.

Dlaczego warto korzystać z SharePoint: Wizja...

W tym czasie pracowałem dla firmy usługowej realizowałem wdrożenie Microsoft SharePoint. Byłem podekscytowany udziałem w kolejnym wdrożeniu Microsoft SharePoint, które prowadziłem: Microsoft SharePoint było nowym rozwiązaniem w firmie i pragnąłem uczestniczyć, doświadczyć jak wdrożenie SharePoint może naprawdę zmienić sposób działania firmy.

[Prezes Zarządu firmy usługowej] "Jasne, słyszałem o SharePoincie. Nie rozumiem, na czym polega całe to zamieszanie... Moglibyśmy robić te same strony na naszej własnej stronie internetowej. Chyba marnujesz swój czas."

[Business Development Manager firmy usługowej] "To jest po prostu zbyt proste i brzydkie. Nigdy nie będę w stanie się tym zachwycić."

[Pracownik obsługi klientów firmy usługowej] "O co chodzi? Nie widzę w tym żadnej wartości dodanej. Wygląda na to, że to zbyt skomplikowane, by w nim pracować. Myślę, że CMS to o wiele lepszy kierunek."

Jedyną osobą, która okazała choć odrobinę zainteresowania był dyrektor handlowy, do którego zgłosiłem się bezpośrednio. Niewiele wiedział o technologii i wdrożeniu Microsoft SharePoint, ale wiedział, że byłem tym zbyt podekscytowany, by go po prostu zignorować.

Poprosił mnie o zorganizowanie krótkiego spotkania w celu omówienia wdrożenia Microsoft SharePoint nieco dokładniej. Spotkanie to doprowadziło do tego, że zaprojektowaliśmy założenia wdrożenia SharePoint (Proof of Concept - POC) dla kadry kierowniczej, który ostatecznie stałby się głównym elementem.

Zautomatyzowałoby to i usprawniło nasze procesy biznesowe i poprowadziło firmę do wykorzystania wielu zalet SharePoint'a. Przez następne kilka lat spędziłbym dużo czasu w firmie, wykorzystując wdrożenie Microsoft SharePoint jako niesamowite, tanie i wydajne narzędzie i środowisko pracy grupowej. Dla tych, którzy chcieliby słuchać, poprawiłbym wiele procesów biznesowych i zredukowałbym ich koszty, ale w firmie było jeszcze zbyt wiele miejsc, które były prostymi stronami zespołowymi z bibliotekami dokumentów. Byłem tylko jedną osobą, płynąca pod prąd, aby sprzedać wdrożenie Microsoft SharePoint w firmie, także osobom na najwyższym szczeblu w organizacji.

Czy ta historia brzmi znajomo?

W ciągu ostatnich dziewięciu lat zaobserwowałem, że korzystanie z wdrożenia Microsoft SharePoint w większości firm odbywa się w jednym z dwóch podstawowych scenariuszy.

Korzyści z wdrożenia Microsoft SharePoint. Strony zespołowe z bibliotekami dokumentów

Strony te są zazwyczaj tworzone z szablonu i zawierają jedną lub więcej bibliotek dokumentów, które mogą mieć bardzo skomplikowane struktury folderów. Niewielkie jest wykorzystanie typów zawartości, metadanych tagów czy przepływów pracy.

Strony te są w pełni wspierane przez działy i jednostki biznesowe, które nie mają formalnego pojęcia o SharePoincie i nie przyjęli roli głównych użytkowników . Strona SharePoint została stworzona przez infrastrukturę lub zespół wsparcia technicznego, który może szybko wygenerować stronę z prostego zgłoszenia zapotrzebowania na pomoc.

Korzyści z wdrożenia Microsoft SharePoint. W pełni zindywidualizowane strony z dużą, skomplikowaną bazą kodową

Zazwyczaj są to znacznie większe strony z dużo większą grupą użytkowników: Firmowe intranety, korporacyjne witryny HR i korporacyjne witryny IT są zwykłymi kandydatami do wdrożenia Microsoft SharePoint.

Projekty te zazwyczaj rozpoczynają się z dużymi oczekiwaniami. Są one sprzedawane jako tania alternatywa dla wielu wysokiej klasy, kosztownych systemów zarządzania treścią (CMS-ów), które firma już sprawdziła. W miarę rozwoju projektu wdrożenia Microsoft SharePoint, wymagania zmieniają się i stają się coraz bardziej skomplikowane. Potrzebuje on bardziej niestandardowego kodu, który w końcu staje się na tyle złożony, że jego obsługa staje się problemem.

Stąd projekty zazwyczaj wymykają się spod kontroli. Zespół programistów zrezygnował z założenia, że pozostanie przy funkcjonalności out-of-the-box (OOTB) z ograniczoną bazą kodu. Zamiast tego mają w pełni spersonalizowane podejście, począwszy od dedykowanych stron głównych, a skończywszy na aplikacji zamówienia zakupu, aplikacji obieg faktur kosztowych w firmie, aplikacji dla pracowników, lub - jak to się teraz dzieje - jak to się teraz dzieje, że nie mają kontroli nad kodem.

Już słyszę westchnienia. "Słuchaj, to są bardzo ważne sposoby wykorzystania wdrożenia Microsoft SharePoint." "Mamy je i nasi użytkownicy uwielbiają te strony i nie mamy żadnych problemów z ich wsparciem." W żaden sposób nie twierdzę, że którakolwiek z tych metod jest błędna, ani że jedna z nich jest korzystniejsza od drugiej, ale wierzę, że oba podejścia po prostu tracą szansę do pełnego wykorzystania tego, co wdrożenie Microsoft SharePoint ma do zaoferowania.

Ponadto wierzę, że te dwa modele powodują, że w biznesowym odczuciu SharePoint jest o wiele za drogi dla tego typu zastosowań, do czego go używają, lub że dział IT czuje, że mógłby po prostu rozwinąć tę samą funkcjonalność poprzez serwery internetowe i strony HTML lub rozwiązanie w chmurze CMS. Albo opinia pozostawia zarówno biznesowi, jak i działowi IT poczucie, że SharePoint nie wydaje się być właściwym narzędziem dla ich potrzeb.

Korzyści z wdrożenia Microsoft SharePoint.

Aby lepiej zrozumieć, gdzie jesteśmy, musimy cofnąć się i sprawdzić, jak się tu znaleźliśmy.

Wrócę do prostego pytania

"Jak dowiedziałeś się o SharePoint?"

Z mojego osobistego doświadczenia, a także z doświadczeń wielu innych osób, z którymi rozmawiałem, SharePoint jako platforma techniczna został przedstawiony firmie przez zespół ds. infrastruktury z pomocą ich doradców Microsoft.

Zazwyczaj pierwsza farma SharePoint'a jest rodzajem stanowiska testowego, które jest przekazywane firmie w ramach umowy o współpracy z Microsoftem. W tym momencie większość firm angażuje klienta biznesowego i wdraża Microsoft SharePoint ,swój pierwszy zbiór witryn w ramach jednego zespołu. Klient biznesowy uwielbia biblioteki dokumentów oraz możliwość współpracy i udostępniania dokumentów, dlatego też zaczyna korzystać z Microsoft SharePoint jako części swoich procesów biznesowych.

Dla wielu z Was może to brzmieć całkowicie akceptowalnie i, szczerze mówiąc, może być to realny przypadek wdrożenia Microsoft SharePoint. Kiedy jednak zagłębisz się w SharePoint'a nieco głębiej, zdasz sobie sprawę, że jest to coś więcej niż tylko platforma, którą zespół ds. infrastruktury wdrożył i wspiera: To solidna przestrzeń aplikacji, która wymaga ścisłej współpracy pomiędzy infrastrukturą, architekturą korporacyjną i zespołami ds. aplikacji.

Nie jestem osobą "anty-infrastrukturalną" ani też kimś, kto jest przeciwny zespołowi ds. infrastruktury, ale bez współpracy właściwych partnerów od samego początku ryzykujesz, że nie zrozumiesz pełnego zakresu platformy SharePoint i w związku z tym nie jesteś przygotowany na odpowiednie strategie biznesowe i plan wykorzystania. Sytuacja ta nie jest wyjątkowa dla platformy SharePoint i wskazuje na znacznie większy problem właściwej współpracy i strategii, przed którym stoi wiele działów IT.

Korzyści z wdrożenia Microsoft SharePoint. Klient Biznesowy jest kluczem

Zbyt często, wiele firm nie ma absolutnie żadnej strategii biznesowej, jeśli chodzi o wdrożenie Microsoft SharePoint. Po prostu, firmy posiadają procesy biznesowe, które dodają do już istniejących, jak poprosić i stworzyć stronę SharePoint. Mogą one nawet nie uwzględniać żadnego rodzaju zarządzania wokół procesu tworzenia witryny, co może prowadzić do powstania bardzo dużej liczby witryn i stron intranetowych, a w konsekwencji do problemów ze wsparciem.

Może dojść do rozmów i edukacji na temat korzystania z niektórych większych koncepcji, takich jak kolekcje witryn i wyszukiwanie w SharePoint. Ale dyskusje na temat strategii mogą być bardzo skomplikowane. Z tego powodu, wiele organizacji technicznych po prostu decyduje się na zakończenie swojej strategii w procesie tworzenia stron. Zamiast tego, zacznijmy od podstawowych funkcji SharePointa.

Kim są użytkownicy SharePoint, klienci biznesowi? Czy to korporacyjny zespół techniczny, Twój regionalny zespół marketingowy, czy może zespół R&D? Jak już wcześniej wspomniałem, wdrożenie Microsoft SharePoint jest zazwyczaj rozpoczynane przez zespół ds. infrastruktury, a następnie powoli wkracza do użytkowników biznesowych.

W niektórych przypadkach, Twoi klienci biznesowi słyszeli już o SharePoint w prostszym kontekście, kiedy rozważają jakąś dużą, kluczową aplikację biznesową, w której zazwyczaj zaczyna się drugie użycie SharePoint. Bez jasnej strategii adopcji biznesowej, będzie to bardzo powolna i żmudna podróż dla zespołu technicznego, aby upewnić się, że wdrożenie Microsoft SharePoint ma odpowiednią ilość adopcji i użytkowników.

W moim przypadku, większość stron intranetowych SharePoint, które zostały już stworzone, były po prostu stronami współpracy z dużymi bibliotekami dokumentów z bardzo skomplikowanymi i zawiłymi strukturami folderów. Nic poza tym. Po prostu SharePoint jako biblioteka dokumentów, słabe, co?

Niektóre z nazw folderów były tak naprawdę zdaniami, aby zespół mógł dokładnie zrozumieć, jakie typy dokumentów znajdują się w tym folderze. Nie było znaczników metadanych, nie było typów zawartości, po prostu dokumenty zlokalizowane w folderach.

Cały proces współpracy polegał na dzieleniu się rzeczywistymi dokumentami. Istniało jedno repozytorium, w którym każdy mógł dzielić się dokumentami i taki był zakres współpracy zespołu. To właśnie to, co klient biznesowy uważał za największą wartość wdrożenia Microsoft SharePoint.

Nic dziwnego, że kiedy zacząłem rozmawiać z użytkownikami, ich wrażenie SharePoint'a było co najwyżej nieentuzjastyczne. Nawet niektórzy moi techniczni koledzy po stronie klienta zaczęli twierdzić, że moglibyśmy zaoszczędzić sporo pieniędzy, gdybyśmy po prostu kupili udziały w plikach, aby obsługiwać pliki i struktury folderów.

Wiele z podstawowych funkcji SharePoint'a po prostu nie było odpowiednio przekazanych użytkownikom, a do pewnego stopnia nawet zespołowi technicznemu. Zostały one sprzedane w SharePoint'ie jako niesamowite narzędzie zarządzania treścią (Content Management System – CMS) z dużymi możliwościami tworzenia wirtualnych miejsc do współpracy i innowacji, ale najlepsze, co mogliśmy wymyślić, to udostępnianie plików.

Podczas jednego z moich pierwszych wywiadów w firmie, dowiedziałem się, że powodem niektórych długich struktur folderów było zapewnienie pewnego poziomu struktury dla użytkowników, aby znaleźć określone pliki. Użytkownicy, nie posiadali wiedzy i świadomości podstawowych możliwości wyszukiwania w SharePoincie, nie mówiąc już o stosowaniu najlepszych praktyk SharePointa. Musiałem znaleźć sposób na zaangażowanie użytkowników, aby nie tylko mogli korzystać z SharePoint'a w bardziej efektywny sposób, ale także edukować ich w zakresie niektórych z rzeczywistych atutów platformy.

Korzyści z wdrożenia Microsoft SharePoint. Przedstawienie uzasadnienia biznesowego.

Na podstawie informacji zwrotnych z powyższych wywiadów z klientami biznesowymi zdałam sobie sprawę, że będę musiał zacząć od początku od edukacji. Ale w oparciu o już istniejące wdrożenie Microsoft SharePoint, które obecnie posiadam firma, jak miałem zamiar "zacząć od nowa", skoro projekty już się toczą?

Większość ze stron intranetowych to strony współpracy zespołowej z bibliotekami dokumentów. Postanowiłem zacząć od bibliotek dokumentów. Jeden z moich klientów biznesowych zgodził się na współpracę ze mną i moim zespołem w zakresie restrukturyzacji swoich bibliotek w sposób, który pozwoliłby im na zminimalizowanie struktur folderów przy jednoczesnym zwiększeniu widoczności znalezienia odpowiedniego pliku, którego użytkownik szukał.

Kiedy zagłębiliśmy się w strukturę niektórych stron, stało się dla mnie jasne, że struktury folderów są w rzeczywistości elementami danych i grupami różnych typów plików, nad którymi zespół współpracował. Zdecydowałem się zacząć od bardzo podstawowej - tak potężnej - funkcji SharePointa: Metadane tagi.

Zawsze uważałem, że jednym z najpotężniejszych sposobów edukowania każdego klienta na temat technologii jest po prostu stworzenie jakiegoś rodzaju pomysłu, idei (Proof of Concept – POC). Problem z pomysłami polega na tym, że mają one wpływ na koszty. Musisz być ostrożny, aby nie w pełni rozwinąć aplikację, aby tylko mieć zdecydować, że nie jest to, czego chcą użytkownicy.

W moim przypadku, koszt był minimalny, ale wartość była potencjalnie ogromna. Postanowiłem wziąć kilka bibliotek dokumentów, z których każda miała 20 lub więcej oddzielnych folderów i odtworzyć je jako jedną bibliotekę dokumentów z metadanymi i rodzajami zawartości. Zamiast próbować wyjaśniać typy zawartości, łatwiej było pokazać, w jaki sposób wykorzystanie danego typu zawartości może nie tylko dodać do struktury danych, ale także pozwolić im na właściwe zarządzanie dodatkowymi metadanymi związanymi z plikiem.

Korzyści z wdrożenia Microsoft SharePoint. Efekt kuli śniegowej

Wiele z tych plików zawierało ważne, bardzo przydatne informacje. Firma postanowiła pogrupować pliki przy użyciu bardzo skomplikowanej struktury folderów. Na przykład, miały one foldery dla każdej z 15 marek, a w ramach tych folderów miały podfoldery dotyczące marketingu, finansów i innych kluczowych kategorii; w ramach tych podfolderów miały one jeszcze więcej podfolderów. Nadążasz? Możesz sobie coś takiego wyobrazić?

Struktura folderów pozwoliła użytkownikom na łatwiejsze odnalezienie konkretnego pliku lub plików, a nie na otwieranie i przeglądanie poszczególnych plików i sprawdzanie ich zawartości. Jednak z powodu tej skomplikowanej struktury folderów użytkownicy SharePoint potrzebowali procesu biznesowego, który zapewniłby, że każdy plik zostanie umieszczony w odpowiednim folderze. Jak się dowiedzieli, nowy proces biznesowy był po prostu zbyt trudny do zarządzania, a wiele plików znalazło się w niewłaściwym miejscu.

Włączenie i wyjaśnienie użycia metadanych użytkownikom przyniosło zmianę. Podzieliłem strukturę plików na kilka kluczowych typów zawartości, które następnie wykorzystaliśmy do włączenia kluczowych elementów danych, wraz z ważną walidacją danych. To właśnie to proste podejście do typów zawartości, metadanych i walidacji danych było pierwszym dużym sukcesem do zaprezentowania firmie lepszego uzasadnienia biznesowego dla wdrożenia Microsoft SharePoint.

Po dokonaniu zmian, wirtualny spacer po bibliotece dokumentów z kluczowymi interesariuszami pokazał prawdziwą wartość metadanych i typów treści poprzez filtrowanie i sortowanie ich danych.

Ku mojemu zdumieniu, byli oni po prostu zaskoczeni kilkoma podstawowymi funkcjami SharePointa, o których istnieniu nigdy nawet nie wiedzieli. Następnie zdecydowałem się na dodanie filtru, aby naprawdę pokazać użytkownikom, co można zrobić z prostym tworzeniem stron, częściami stron intranetowych i filtrowaniem.

Byłem bardzo ostrożny, aby nie dostosować w pełni żadnej z tych stron. Chciałem używać tylko części stron szablonów. W ten sposób użytkownicy mieliby lepsze zrozumienie podstawowych funkcji SharePointa, zanim przejdę do bardziej skomplikowanych scenariuszy. Niestandardowa strona intranetowa odniosła ogromny sukces i nawet nie rozmawialiśmy o rozszerzonych możliwościach, które zapewniłaby dla nich wyszukiwarka. Chciałem wstrzymać się z działaniem wyszukiwarki do czasu, aż lepiej przyjmę podstawy SharePointa.

Korzyści z wdrożenia Microsoft SharePoint. Przepływy pracy

Workfolw, przepływy pracy w SharePoint są najważniejszym czynnikiem przewagi SharePoint nad innymi CMS’ami. Pozwala korzystać z SharePoint w bardziej pełny sposób. Przepływy pracy były pierwszą cechą, która przykuła uwagę użytkowników były one głównym czynnikiem przyczyniającym się do pierwszego pełnego POC SharePoint, który zawierał procesy SDLC.

Jeśli chodzi o SharePoint, pierwsze rozmowy, które prowadziłem z użytkownikami, zazwyczaj dotyczyły ich procesów biznesowych. Procesy biznesowe są kluczem do użycia SharePoint'a w celu zwiększenia wydajności i redukcji kosztów, co każdy klient biznesowy jest chętny do dyskusji.

Wdrożenia Microsoft SharePoint poprzez procesy biznesowe jest najlepszą drogą. Każda jednostka biznesowa ma swoje procesy, a większość z nich posiada punkty kontrolne lub punkty akceptacji. Tutaj właśnie przepływy pracy są przydatne, czy to poprzez wysłanie e-maila akceptującego czy też stworzenie zadania akceptującego.

Kiedy już przekonam użytkowników o tym, w jaki sposób przepływy pracy mogą usprawnić procesy biznesowe i obniżyć koszty, uczę ich, w jaki sposób mogą wykorzystać te same zadania zatwierdzania do tworzenia umów o poziomie usług (SLA) lub kluczowych wskaźników wydajności (KPI).

Jak dobrze byłoby, gdyby jednostka biznesowa zrozumiała, jak długo trwa przegląd i zatwierdzenie dokumentu? Wówczas mogłaby ona wykorzystać te informacje i przyjąć strategię w celu usprawnienia całego procesu. Pozwoliłoby im to na stworzenie KPI do monitorowania i zarządzania procesem biznesowym.

Przyszłość wdrożenia Microsoft SharePoint

Kiedy po raz pierwszy usłyszałem o SharePoint Online, zrozumiałem wartość hostowanego środowiska SharePoint, ale zastanawiałem się, jak przekonać moich klientów biznesowych, że ten nowy kierunek jest najlepszy dla ich przyszłości. Byłem podekscytowany słysząc o PHA, ale też ostrożny co do potencjalnych kosztów, jakie może to mieć z punktu widzenia wsparcia aplikacji.

Firma zaczęła podążać w stronę zewnętrznych dostawców oprogramowania z modelem outsourcingu, co może łatwo doprowadzić do tworzenia przez nich skomplikowanych aplikacji biznesowych z dużym kosztem rezydualnym utrzymania i ulepszeń.

Jak w przypadku każdego modelu hostowanego, musimy przygotować się na zmiany. Jako ludzie naprawdę nie lubimy zmian, a jako zespoły wsparcia technicznego często boimy się zmian i tego, jak wpłyną one na zdolność naszego zespołu do dalszego rozwoju.

Flow integruje się z wieloma istniejącymi obecnie aplikacjami, ale pozwala również firmie na tworzenie własnych punktów integracyjnych. Dzięki temu stał się on głównym graczem w moich dyskusjach biznesowych na temat usprawnienia procesów biznesowych poprzez integrację z różnymi aplikacjami biznesowymi.

Korzyści z wdrożenia Microsoft SharePoint. Mobilność

Stało się to standardowym tematem rozmów, które prowadzę z wieloma klientami biznesowymi. Nie ma nic złego w tym, że rozmawiamy o projektowaniu stron intranetowych reagujących na ich potrzeby i o tym, jak zmaksymalizować je, aby poprawić ich obecność w sieci. Możemy również porozmawiać o tym, jak SharePoint wykorzystuje strony responsywne w celu stworzenia lepszych doświadczeń z SharePoint’a na urządzeniach mobilnych. Microsoft opracował nawet mobilną aplikację SharePoint. Jednak zazwyczaj dyskusja zmierza w kierunku posiadania samodzielnej aplikacji mobilnej.

Wiele aplikacji mobilnych ma wysoki koszt wraz ze specjalistycznym modelem wsparcia. Moja odpowiedź ze świata SharePoint to PowerApps.

Tak jak to robiłem w przeszłości, natychmiast rozpoczynam tworzenie mobilnej aplikacji PowerApps POC. Wykorzystuje ona istniejące listy i biblioteki SharePointa jako zapasowe źródło danych. PowerApps to coś, co nazywam platformą programistyczną opartą na konfiguracji: Pozwala ona na bardzo szybkie tworzenie prostych aplikacji mobilnych.

Użytkownik może po prostu wybrać opcję PowerApps w programie SharePoint, aby utworzyć własną aplikację mobilną PowerApps. Nawet automatycznie tworzy wiele ekranów do dodawania i edycji nowych elementów do listy lub biblioteki. PowerApps zostały przetestowane ze wszystkimi aktualnymi liderami w przestrzeni urządzeń mobilnych. Posiada własne IDE, wraz z bardzo prostym językiem opartym na konfiguracji, który może być łatwo zaadaptowany przez programistę lub nawet zaawansowanego technicznie użytkownika.

Użytkownicy mają funkcję SharePoint'a, którą mogę wykorzystać w celu poprawy przyjęcia i użytkowania platformy SharePoint. Włączenie tego nowego narzędzia do SharePoint i Flow, wraz z powiadomieniami w trybie "push" i możliwością korzystania z funkcji mobilnych, takich jak usługi lokalizacyjne i rozmowy telefoniczne, a PowerApps stał się nowym ulubionym punktem rozmów z klientami biznesowymi na temat wdrożenia Microsoft SharePoint.

Korzyści z wdrożenia Microsoft SharePoint.

SharePoint jest narzędziem do współpracy.

Jak każdy z tysięcy dostępnych nam dziś rozwiązań SaaS lub PaaS, musimy mieć pewność, że naprawdę rozumiemy, jak najlepiej wykorzystać te rozwiązania. Kontynuując ulepszanie procesów biznesowych i satysfakcję użytkowników, klientów biznesowych.

Co to jest SharePoint i do czego służy?

SharePoint jest internetową platformą współpracy i CMS-em. Używany jest od obszarów współpracy zespołowej po korporacyjny intranet. Dzięki dodaniu Flow i PowerApps, SharePoint może być również wykorzystywany jako platforma do zarządzania procesami biznesowymi, zarządzania dokumentami.

Jak założyć wdrożyć Microsoft SharePoint?

SharePoint jest tworzona w centrum administracyjnym SharePoint. Po jej utworzeniu, właściciel witryny może ją udostępnić i użytkować.

Czym zajmuje się deweloper SharePoint?

Rola dewelopera SharePointa może być tak prosta jak budowanie marki i konfigurowanie witryny za pomocą funkcji out-of-the-box (OOTB lub OOB) lub wykonywanie małych modyfikacji za pomocą HTML, JavaScript i JQuery. Zaawansowane role obejmują tworzenie pełnej aplikacji z wykorzystaniem pełnego modelu obiektowego SharePointa.

Czym są usługi SharePoint?

Usługi SharePoint to API typu back-end, które kontrolują wszystkie funkcje platformy SharePoint. Pozwalają one programistom na tworzenie własnych funkcjonalności, które można włączyć do witryny SharePoint.

Powiązane artykuły